Meci extraordinar de disputat vineri seară în Arena "Antonio Alexe". În cadrul etapei a V-a a campionatului Diviziei A la baschet masculin, formaţia orădeană a primit replica bănăţenilor de la BC Timişoara, una dintre cele mai bune echipe ale campionatului.

Meciul a început greu pentru orădeni, care s-au văzut conduşi încă din start, ba mai mult pe durata primului sfert timişoreni s-au distanţat şi la finele primelor 10 minute conduceau cu 10 puncte, scor 27-17.

Sfertul secund a fost cât se poate de bun însă pentru elevii antrenorului Cristian Achim, care au început o cursă nebună de urmărire a adversarului, concretizată pe tabela de marcaj prin 11 puncte înscrise consecutiv, astfel că la un moment dat gazdele conduceau cu 28-27, după ce au întors situaţia, pe fondul unei foarte bune faze defensive şi ale unor concretizări în atac. În continuare, orădeni s-au distanţat şi au câştigat clar sfertul II, cu 24-16, la pauza mare având un avantaj de două puncte, pe tabela de marcaj, 43-41.

Sfertul III a fost continuat în aceeaşi manieră şi, în debutul lui, CSM a înscris coş după coş, fără să primească vreun punct. Astfel, în minutul 23 scorul arăta 56-41, fiind cea mai mare diferenţă pe tabelă în favoarea orădenilor în acest meci, de 15 puncte aşadar.

În partea a doua a sfertului, timişorenii şi-au mai revenit însă, dar acest interval de 10 minute tot de gazde a fost câştigat, cu 23-22.

Din păcate, ultimul sfert nu a mai fost aşa de bun pentru CSM şi, la doar un minut de la debutul lui, timişorenii au preluat conducerea. Aceştia s-au aflat apoi în permanenţă la conducere, până în ultimul minut al jocului, când Oradea a revenit şi, cu 28 de secunde înainte de final, a înscris prin Dillon un coş de două puncte care a dus-o din nou în avantaj, scor 85-84.

Deşi a mai rămas mai puţin de o jumătate de minut de jucat, gazdele nu au reuşit să-şi conserve avantajul şi cu 12 secunde înainte de final, BC Timişoara, prin Marko Derasimovic, preia din nou conducerea, după două aruncări libere.

Din păcate, în ultimele secunde Oradea nu a mai avut luciditatea să înscrie, iar Wiliam Franklin a comis o greşeală personală, cu 3 secunde înainte de final, şi Robert Sarovic a transformat cele două aruncări libere, aducând victoria bănăţenilor, cu scorul de 88-85.

CSM a pierdut o bătălie, nu şi războiul, însă trebuie recunoscut faptul că Timişoara este o echipă foarte valoroasă, dar care putea fi învinsă la Oradea în acest joc.

Principalul marcator al gazdelor în această dispută, ce a reunit în tribune circa 1.300 de spectatori a fost Milos Pesic, cu 20 de puncte, urmat de Daniel Dillon, cu 18 puncte înscrise. De la oaspeţi s-a remarcat, în special, Marko Derasimovic, cu 18 puncte.

CSM Oradea - BC Tmişoara 85 - 88 (17-27, 26-14, 23-22, 19-25)

Sala: Arena "Antonio Alexe"

Spectatori: 1300

Arbitri: Marius Ciulin, Ciprian Stoica, Sorin Drugău

Comisar: Constantinescu Viorel

Marcatori CSM Oradea: Milos Pesic 20 puncte, Daniel James Dillon 18, Bogdan Şibîrnă 12, Silviu Lupusavei 11, Nemanja Maric 9, Wiliam Edward Franklin 8, Sasha Topchov 5 şi Ivan Stefanovic 2 puncte.

Principali marcatori BC Timişoara: Marko Derasimovic 18 puncte, Dominique Archie 17, Ivan Jelenic 16 şi Delvon Johnson puncte.