De ce Earth Hour, evenimentul anual prin care îndemnăm oamenii să economisească energia electrică timp de o oră, ar trebui să se desfăşoare în fiecare zi? E o întrebare pertinentă când conştientizăm că avem responsabilitatea unui impact negativ asupra mediului.

Ce înseamnă impact negativ? Nesortarea gunoiului menajer, utilizarea iluminatului când nu e nevoie, consumul neraţionalizat de apă, aruncarea flacoanelor de plastic ori a mucurilor de ţigară care pe unde. Interesant este şi felul în care folosim aluminiul. Aşa cum am avut epoci de piatră, bronz şi aur, acum putem spune că suntem în epoca aluminiului. Este unic, nu rugineşte şi nu se pierde prin reciclare, procedeu de 2-3 ori mai ieftin decât fabricarea lui. Numai de l-am recicla...

Un alt loc important în viaţa de zi cu zi a unui om îl ocupă plasticul. Acesta nu este biodegradabil, rămânând pentru eternitate acolo unde l-ai aruncat, având norocul sau nu de a fi colectat de voluntari în campania "Let's Do It, Romania"!

O problemă a omenirii din ziua de azi e şi folosirea apei dulci. Nenumărate procedee industriale moderne utilizează apa dulce, cel mai notabil exemplu fiind extragerea gazelor de şist. Problema este că apa astfel folosită devine în final inutilizabilă. Dacă luăm în considerare că se folosesc cam 14 milioane de litri de apă la fiecare puţ de exploatare a gazelor de şist şi că în Bihor se plănuiesc 10-12 puţuri, apa care ar putea fi utilizată în irigaţii va fi, practic, aruncată pe fereastră.

Am prezentat succint nişte exemple despre cum nu ne respectăm obligaţiile faţă de mediul înconjurător, dar lista poate continua. Lăsând la o parte această abordare sumbră, trebuie să ne întoarcem privirea către început, către Earth Hour celebrată zi de zi. Trebuie să integrăm în viaţa cotidiană responsabilitatea pe care fiecare dintre noi o avem, fie că ne-o asumăm, fie că nu, faţă de pământul asupra căruia, pentru puţin timp, ne lăsăm umbra. Informează-te şi începe să reciclezi acum!

Andrei Olteanu
Membru Rotaract