Misiune dificilă vineri pentru Luceafărul Oradea, care a fost obligată să aştepte minutul 90 pentru a se putea impune în faţa Unirii Sânnicolau Mare. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 7, când Bura l-a "executat" pe portarul Goia cu un şut de la marginea careului de 16 metri.

După ce Codoban a luat la ţintă bara porţii oaspeţilor în minutul 13, Goia s-a revanşat, salvându-şi echipa de la al doilea gol la pătrunderea lui Băişan. Egalarea a revenit după pauză, în minutul 67, prin Ţârlea, care a fructificat pasa primită de la Paina.

Ţârlea şi Codoban s-au întrecut în ratări, dar cel care avea să aducă bucuria în rândul orădenilor a fost Buştea, în minutul 90, atacantul Luceafărului sancţionând prompt ieşirea neinspirată a portarului Amăriei.

Doar egal

De cealaltă parte, CF Bihorul Beiuş a reuşit un egal în deplasare la Reşiţa, dar echipa a fost la un singur minut de o victorie pe care o merita. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 18 prin Trip, pentru ca în repriza a doua reşiţenii să egalaze abia în minutul 72 prin Mihăescu, care a transformat o lovitură liberă de la 18 m (scor 1-1).

Introducerea în teren a lui Higyed s-a dovedit a fi inspirată, atacantul beiuşean fiind la locul potrivit la încercarea de degajare a portarului advers, mingea ricoşând din jucătorul bihorean în plasa porţii adverse.

În cel de-al treilea minut de prelungiri însă, Bârsan, atacantul echipei gazdă, a fost la post şi a înscris cu o lovitură de cap readucând egalitatea pe tabela de marcaj.

Luceafărul Oradea - Unirea Sânnicolau Mare 2-1 (0-1)

Au marcat: Ţârlea 67, Buştea 90 / Bura 7

Luceafărul: Goia - Letan, Cura, Indrieş, Tăut (53 Roşu) - G. Bogdan (79 Buştea), Magda, Ov. Ghilea (76 Micaş), Codoban - Ţârlea, Paina (82 Ardelean). Antrenor: Dacian Nastai.

Unirea: Amarinei - Purda, Hecsko, Aubert, Stoianov - Ostoin, Izzeldin, Cărpinişan, Bozian - Bura (69 Tulcan), Băisan (69 Pavel). Antrenor: Petre Vlătănescu.

Şcolar Reşiţa - CF Bihorul Beiuş 2-2 (0-1)

CF Bihorul Beiuş: Odobasianu - Silaghi, Mihoc, P. Ardelean, Cobârzan - Fl. Popa (67 Borza), Drule, Vanca, Morar (81 Higyed) - Trip (60 Toader),