Luceafărul Oradea şi CF Bihorul Beiuş au învins vineri în meciurile disputate cu Millenium Giarmata, respectiv ACS Reca. Succesul orădenilor la Giarmata, scor 4-2 (1-0) i-a readus în postura de lider în seria a V-a, Luceafărul Oradea dovedind astfel că eşecul de la Beiuş, singurul din actuala ediţie de campionat, a fost un accident.

La Giarmata, elevii lui Dacian Nastai nu şi-au pus decât problema scorului la care vor câştiga. Partida a fost dominată de la un capăt la altul de către Luceafărul Oradea, chiar dacă primul gol a venit destul de târziu. Echipa oaspete a deschis scorul abia în minutul 40, când Paina a transformat o lovitură liberă de la 18 metri (1-0).

La doar cinci minute de la reluare, orădenii au punctat prin Codoban, de data aceasta dintr-o lovitură de la 11 metri, scorul de 2-0 reflectând desfăşurarea ostilităţilor din teren.

Speranţele gazdelor au fost reaprinse însă de reuşita lui Blănaru în minutul 55 (2-1), dar Roşu i-a adus cu picioarele pe pământ cu un şut din 6 metri (3-1). Deşi au rămas în inferioritate numerică în minutul 70, gazdele au reuşit zece minute mai târziu să reducă din handicap prin Leuca (3-2), după care, în minutul 84, Buştea a marcat golul care a readus liniştea în tabăra oaspeţilor, scor 4-2.

Luceafărul: Goia - Indrieş (89 Tăut), Magda, Cura, Letan - Ov. Ghilea - C. Roşu, Codoban (86 R. Ardelean), G. Bogdan - Paina (69 Micaş), Ţârlea (75 Buştea). Antrenor: Nastai Dacian.

CF Bihorul Beiuş - ACS Recaş 3-2 (1-1)

CF Bihorul Beiuş a avut de înfruntat una dintre cele mai bune echipe din seria a V-a, ACS Recaş. Exchipa oaspete a fost cea care a deschis scorul în minutul 35, prin Ştreangă, după o învălmăşeală în careul beiuşenilor (0-1). Replica gazdelor a venit la timp, în ultimul minut al primei reprize, când Morar a transformat o lovitură de la 11 metri acordată pentru faultul lui Novacovici asupra lui Trip (1-1).

Repriza a doua a fost mai dinamică, bogată în faze de gol la cele două porţi, trei dintre ele fiind transformate în gol.

Gazdele au preluat conducerea în minutul 74, când Morar a înscris cu un şut de la 25 metri (2-1) pentru ca trei minute mai târziu Higyed să puncteze din 8 metri pe sub portar (3-1).

În replică, în minutul 89, Szekely a redus din handicap (3-2), insuficient însă pentru a restabili egalitatea pe tabela de marcaj.

CF Bihorul: Odobasianu - Silaghi, Mihoc, P. Ardelean, Şerb - Fl. Popa, Drule (40 Cobâzan), Vanca, Trip (59 Higyed) - Agiurgioaie (73 Toader), Morar (86 Şcrab). Antrenori: Adrian David şi Alin Popa.

ACS Recaş: Indreica - Novacovici (66 Ion), Situwe, Ştreangă, Ticană - Şeroni, Paleacu, Rogoznaru (79 Andronic), Şchiopu (66 Crişan) - Steop (75 Boldea), Szekely. Antrenor: Sorin Bălu.