Orădenii pasionați de istorie, religie și misterele lumii antice sunt invitați joi, 10 iulie, între orele 16.00 și 18.00, la un dublu eveniment cultural găzduit de Casa Darvas-La Roche. Intrarea este liberă.

Evenimentul este organizat de Editura Ratio et Revelatio, în parteneriat cu Oradea Heritage, și îl are ca invitat principal pe reputatul cercetător orădean Alin Suciu, expert în literatură creștină timpurie și papirologie, revenit pentru scurt timp acasă din Helsinki, unde trăiește și lucrează.

Prima parte a întâlnirii este dedicată conferinței intitulate „Egiptul, răscrucea lumilor: manuscrise egiptene pentru o istorie globală”. Prelegerea, gândită accesibil publicului larg, aduce o perspectivă originală asupra Egiptului antic, văzut nu prin prisma faraonilor sau a marilor bătălii, ci ca un spațiu de conexiuni transfrontaliere. Papirusuri descoperite în Egipt – cum este cel de la Callatis sau „Cartea de in” din Zagreb – devin martori ai unei lumi interconectate, care se întindea din Egipt până în Irlanda și India.

În a doua parte a evenimentului, Alin Suciu va purta un dialog tematic cu Otniel Laurean Vereș, directorul Editurii Ratio et Revelatio, pe tema „Calitățile și competențele istoricului religiilor în fața provocărilor contemporane”. Cei doi vor discuta despre provocările cercetării academice în domeniul religiei, dar și despre ce înseamnă să rămâi ancorat în adevăr într-o lume a polarizărilor și simplificărilor.

Originar din Oradea, Alin Suciu este cercetător principal la Academia din Göttingen și docent la Universitatea din Helsinki, unde predă literatură creștină timpurie și creștinism copt. A obținut doctoratul la Universitatea Laval din Québec și este membru în conducerea Asociației Internaționale pentru Studii Copte. Contribuie la ediția digitală a Bibliei copte în dialectul sahidic și are o bogată activitate publicistică în domeniu.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!