Elevi din Bihor și din alte nouă județe s-au întrecut în Șuncuiuș la concursul regional de educație rutieră "Memorialul Matei Virgil", aflat la a cincea ediție şi organizat de Inspectoratul de Poliţie Judeţean.
Pentru a trece probele, concurenţii au trebuit să cunoască mai multe norme rutiere precum şi să participe la două probe practice pe biciclete.
"Scopul concursului a fost formarea unui comportament rutier responsabil, pe baza cunoaşterii şi respectării regulilor de circulaţie, pentru a preveni producerea accidentelor de circulaţie cu victime din rândul elevilor", se arată într-un comunicat transmis, luni, de reprezentanţii IPJ Bihor.
La competiția desfăşurată la finalul săptămânii trecute au participat zece echipe din clasele I-VIII din județele Bihor, Alba, Mureș, Caraș-Severin, Dâmbovița, Arad, Cluj, Sibiu, Maramureș și Vaslui.
Prima probă a fost parcurgerea unui traseu de îndemânare cu bicicleta în poligon, urmată de o probă privind respectarea regulilor de circulaţie pe bicicletă.
La final, tinerii au avut de trecut și proba teoretică a concursului, în care li s-au verificat cunoștințele cu privire la normele rutiere.
"Cele trei probe au fost jurizate de polițiștii bihoreni. Fiecare echipaj participant a avut în componenţă trei elevi, care au avut ocazia de a-şi dovedi, în timpul concursului, cunoştinţele acumulate în materie de educaţie rutieră", se arată în comunicat.
Concursul a fost organizat de Liceul Tehnologic Nr. 1 Șuncuiuș în colaborare cu Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor și cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Consiliul Județean Bihor – Centrul de Informare și Promovare Turistică.
Bihorenii au reușit să ia locuri fruntașe în competiție, ba chiar la secțiunea individuală-gimanaziu locul I a fost luat de bihoreanul Ionuț Lazău de la Liceul Tehnologic Nr. 1 Șuncuiuș.
Clasamamentul tuturor probelor
ECHIPE:
Locul I: Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin - Mureș: MOLDOVAN ADRIAN, MOLDOVAN DIANA, ZAJZON CRISTINA- Prof. Dănuț Moldovan;
Locul al II - lea: Școala Gimnazială “Dimitrie Cantemir” Vaslui: BACIU ALEXANDRA, IFTODE ALEXANDRU, BUSUIOC COSMIN - Prof. Mihai Moșnianu ;
Locul al III –lea: Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor: HARAGOȘ DAVID, LAZĂU NONUȚ, NEGRUȚ ANTONIO - Prof. Lazău Dumitru-Severus.
INDIVIDUAL PRIMAR:
Locul I: MOLDOVAN ADRIAN - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin - Mureș; Locul al II – lea: BACIU ALEXANDRA - Școala Gimnazială “Dimitrie Cantemir” Vaslui;
Locul al III –lea: REPEDE VICTOR - Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin și ȚÎNCU EVA - Școala Gimnazială “Coresi” Târgoviște – Dâmbovița.
INDIVIDUAL GIMNAZIU:
Locul I LAZĂU NONUȚ - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor;
Locul al II – lea: ZAJZON CRISTINA- Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș; Locul al III –lea: MOLDOVAN DIANA- Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș.
PARC ȘCOALĂ PRIMAR:
Locul I: MOLDOVAN ADRIAN - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș; Locul al II - lea: KADAR BOGDAN - Școala Gimnazială “Mihai Viteazul” Șelimbăr- Sibiu; Locul al III –lea: REPEDE VICTOR - Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin.
PARC ȘCOALĂ GIMNAZIU:
Locul I: PURCEL RAREȘ – Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu-Criș- Arad;
Locul al II - lea: DRAGOȘ DANIEL - Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin;
Locul al III –lea: LAZĂU NONUȚ - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor.
POLIGON PRIMAR:
Locul I: HARAGOȘ DAVID - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor;
Locul al II - lea: MOLDOVAN ADRIAN - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
Locul al III –lea: ȚÎNCU EVA- Școala Gimnazială “Coresi” Târgoviște – Dâmbovița.
POLIGON GIMNAZIU:
Locul I: LAZĂU NONUȚ - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor;
Locul al II - lea: MOLDOVAN DIANA - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin - Mureș;
Locul al III –lea: ZAJZON CRISTINA - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin - Mureș.
TEORIE PRIMAR:
Locul I: REPEDE VICTOR - Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin;
Locul al II - lea: MOLDOVAN ADRIAN - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
Locul al III –lea: BACIU ALEXANDRA- Școala Gimnazială “Dimitrie Cantemir” Vaslui- Vaslui.
TEORIE GIMNAZIU:
Locul I: ZAJZON CRISTINA - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș;
Locul al II - lea: LAZĂU NONUȚ - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor,
Locul al III –lea: MOLDOVAN DIANA - Școala Gimnazială “Florea Bogdan” Reghin- Mureș