Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunţat că se înscrie în Fundaţia Mişcarea Populară, cu gândul de a contribui la unificarea dreptei.

Fundaţia Mişcarea Populară, lansată de consilierul prezidenţial Cristian Diaconescu şi prezidată de profesorul Marian Preda, are un alt statut decât Partidul Mişcarea Populară, condus de Eugen Tomac, care s-a desprins din Fundaţie şi s-a înregistrat oficial la 29 ianuarie.

Ca urmare, Emil Boc nu trebuie să renunţe la mandatul de primar, aşa cum prevede legea, în cazul în care un edil părăseşte partidul din partea căruia a candidat.

Decizia lui Emil Boc, considerat un apropiat al lui Traian Băsescu, era oarecum de anticipat. Fostul premier a fost prezent astăzi la dezbaterea organizată de Fundaţia Mişcarea Populară pe tema statului de drept, dezbatere la care a luat parte şi şeful statului.

Aseară, preşedintele Traian Băsescu s-a întâlnit la un restaurant din oraş cu membri ai Partidului Mişcarea Populară, între care Elena Udrea şi Daniel Funeriu, dar şi cu membri PDL, inclusiv Emil Boc.

Emil Boc a evitat să spună dacă se înscrie în Partidul Mişcarea Populară. "Nu ştiu, aveţi răbdare", a răspuns fostul premier când a fost întrebat dacă se va alătura PMP.