Etapa a XIII-a a campionatului Ligii a IV-a la fotbal, desfăşurată sâmbătă şi duminică, s-a remarcat în special prin gesturile nesportive consemnate pe trei din cele 8 terenuri unde s-a jucat.

Cele mai grave incidente s-au petrecut la Borş, la jocul dintre Viitorul din localitate şi Bayern Oradea, meci întrerupt, de altfel, în minutul 72, la scorul de 2-2.

Partida a consemnat trei eliminări: A. Marinău, de la Viitorul Borş, primind cartonaşul roşu în min. 63, pentru comportare violentă, O. Varodi, de la Bayarn, în min. 57, pentru cumul de cartonaşe galbene, iar Adrian Tătar, tot de la Bayern, min. 59, pentru lovirea adversarului care l-a faultat în faza premergătoare.

Meciul a fost întrerupt însă în minutul 72, după ce maseurul echipei oaspete, Brisc Petru, l-a înjurat, iar apoi l-a lovit cu capul în gură pe arbitrul de centru, R. Vidican. În acel moment jucătorul Tătar (Bayern) era accidentat pe terenul de joc şi primise cartonaş roşu pentru comportare violentă, dar aştepta targa pentru a putea părăsi terenul.

Situaţia nu s-a calmat nici după ce arbitrul a fluierat întreruperea partidei. La finalul jocului, în faţa vestiarelor s-a format un meleu iar, conform relatării făcute de cei doi delegaţi, jucătorii Varitz (Borş) şi Ţica (Bayern) s-au bătut.

La Valea lui Mihai s-a desfăşurat o altă partidă cu probleme, Cetatea I din localitate cu Luceafărul II Mădăras. Acest joc a consemnat două eliminări de la gazde, prin Fele S., în minutul 66, şi Fele Sz., în minutul 70, ambii petru cumul de cartonaşe galbene. După eliminare, amândoi jucători de la gazde l-au bruscat însă pe centralul Andrişca, primul lovindu-l cu palma peste faţă, iar al doilea prinzându-l de mână.

De asemenea, după încheierea jocului, un spectator a pătruns printre oamenii de ordine, lovindu-l cu pumnul pe arbitrul asistent Gireadă. Au mai fost reţinute, de asemenea, carnetele jucătorilor Nagy Zsolt şi Klein Istvan, care după meci i-au bruscat pe central şi pe arbitrul asistent Gireadă.

În fine, cel de-al treilea joc cu probleme din această etapă a fost cel de la Sânmartin, dintre CSC şi FC Hidişelul de Sus, încheiat cu victoria oaspeţilor. La final, arbitrul a reţinut carnetul jucătorului Cr. Copil (CSC) care a lovit cu piciorul uşa vestiarului de la arbitri.

Antrenorul formaţiei din Hidişel, Adrian Iova, a fost evacuat din incinta terenului pentru proteste repetate, aducând apoi injurii arbitrului de centru, iar Spiridon Baltsavias, maseurul echipei oaspete, a fost trimis în tribună tot pentru cuvinte jignitoare adresate arbitrului de centru, Marius Omuţ.