Şase ţări din Europa, mai exact Ungaria, Croaţia, Muntenegru, Polonia, Slovenia şi Serbia, sunt sub cod roşu de caniculă. Termometrele arată chiar şi cu 10 grade mai mult faţă de valorile obişnuite pentru această perioadă.

Atmosfera nu este mai plăcută nici în ţări precum Austria, Elveţia, Italia sau Slovacia, în care sunt in vigoare mai multe avertizări cod portocaliu.

În toate aceste ţări, temperaturile se vor menţine ridicate până aproape de sfârşitul săptămânii care urmează.

Meteorologul Maria Tomescu a explicat pentru Digi24 că această masă de aer cald provine din nordul Africii, însă, de data aceasta, este vorba de temperaturi mai scăzute decât cele înregistrate la sfârşitul lunii iulie, când se înregistrau temperaturi de 40 de grade Celsius. "Acum, temperaturile sunt mai ponderate, 38 poate 39 de grade în unele ţări", a spus meteorologul ANM.

România se află la periferia masei de aer cald care a încălzit Europa, din acest motiv temperaturile se vor înregistra peste 35 de grade doar în zonele vestice şi sud-vestice.

"În restul ţării vorbim de temperaturi uşor mai ridicate decât cele normale, cu maxime între 27 şi 35 de grade, dar sub pragul de caniculă. Această vreme călduroasă se va menţine până spre sfârşitul săptămânii viitoare, abia de vineri sunt semnale că începe să plouă, la început în vestul ţării, după care, treptat, şi în celelalte regiuni", a spus meteorologul ANM.