Patru militari români care acţionează în cadrul misiunii "Resolute Support" din Afganistan au fost răniţi în această dimineaţă, în urma exploziei unei maşini-capcană, scrie Mediafax.
Ministerul Apărării Naţionale a anunţat că aceştia executau o misiune de patrulare terestră, la aproximativ opt kilometri Sud-Est de Baza militară de la Kandahar.
Celor patru militari li s-a acordat primul ajutor la faţa locului şi au fost transportaţi la spitalul din Kandahar, unde sunt internaţi în stare stabilă.