Aleșii din Consiliul Județean Bihor au aprobat marți, într-o ședință extraordinară de îndată, declanșarea procedurilor de expropriere a terenurilor pe care va fi construit un nou drum pe raza comunei Sânmartin pentru a conecta Inelul Rutier Metropolitan de Sud de centura Sânmartin.
În total, vor fi expropriați 6.531 metri pătrați de teren, pentru care, în baza unui raport întocmit de un evaluator atestat, administrația județeană va plăti 629.732,74 lei, ceea ce înseamnă un preț mediu de puțin peste 92 lei/mp.
Între expropriați se numără persoane juridice precum Asociația Urbarială din Haieu, dar și Asociația Internațională de Poliție, secția Română, precum și câteva persoane fizice, între care fosta viceprimăriță a Oradiei, Rozalia Biro, și soțul acesteia, Biro Barna.
Noul drum va fi construit în baza unui parteneriat încheiat între CJ Bihor și Primăria Sânmartin, pentru a racorda Inelul Metropolitan de Sud, dat în folosință integral luna trecută, din zona viaductului din Betfia, de centura Sânmartin, deschisă circulației în urmă cu doi ani, scopul fiind crearea unei căi de acces mai facile spre viitorul acvaparc pe care vrea să-l construiască Primăria Sânmartin.
Drumul va avea o lungime de 900 metri, cu câte o bandă pe sens, iar costul estimat este de circa 6 milioane lei.
Hotărârea de expropriere a fost adoptată cu voturile consilierilor județeni din PNL, PSD și UDMR, cei doi reprezentanți ai AUR preferând să se abțină.