În noaptea de marţi spre miercuri, în jurul orei 00.00, poliţiştii de frontieră bihoreni din carul Sectorului Valea lui Mihai, au depistat, în cadrul unei acţiuni specifice pentru combaterea migraţiei ilegale patru  persoane, doi adulți şi doi minori, care se deplasau pe jos, pe marginea şoselei, spre frontiera cu Ungaria.

În cadrul verificărilor preliminare, făcute la sediul Sectorului, s-a stabilit că cei în cauză formează o familie de cetăţeni irakieni, adulții fiind în vârstă de 34, iar copiii cu vârste de 4 şi respective 8 ani.

Solicitanţi de azil în România, irakienii au declarat că au recurs la această metodă deoarece intenţionau să ajungă într-un stat din vestul Europei.

„Poliţiştii de frontieră au întocmit în cauză actele de urmărire penală pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun”, arată un comunicat al Inspectoratului Poliţiei de Frontieră Oradea.