Parcarea cu bariere din strada Tudor Vladimirescu a fost transformată vinerea trecută în parcare cu marcaj alb, iar tarifele sunt aceleaşi ca în oricare alta din oraş.
Din iunie, când Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a suspendat activitatea de ridicare a maşinilor parcate neregulamentar, platoul fusese folosit doar de şoferii care nu găseau locuri libere pe marginea drumului, veniturile parkingului scăzând brusc până la nivelul în care nu mai acopereau nici măcar costurile de întreţinere a toaletei ecologice din apropiere.
De săptămâna aceasta barierele vor rămâne ridicate, şoferii urmând să achite taxa de parcare nu la ieşire ca până acum, ci înainte să plece de lângă maşină. Pentru mai multă eficienţă, nu este exclus ca pe viitor municipalitatea să repună în funcţiune şi parcometrul de lângă bariere, unde ghinioniştii îşi puteau plăti amenzile pentru a-şi recupera maşinile.