FC Silvania a fost o pradă uşoară pentru Bihorul antrenat de Dan Dobai, iar Lukacs şi-a demonstrat din nou clasa de golgheter cu o triplă de efect. Atacantul orădean a deschis scorul în minutul 13 după o combinaţie cu Benţe şi un şut sec din 12 metri.

În minutul 37 a reuşit să marcheze al doilea gol, după ce s-a dovedit mai rapid decât toată apărarea oaspeţilor, pentru ca în ultimul minut al primei reprize să reuşească hat-trickul la o minge centrată în faţa porţii pe care a deviat-o, subtil, pe lângă un Gabor neputincios.

După pauză tot Lukacs putea face tot el 4-0, dar singur la patru metri cu portarul a preferat un pas în lateral, iar Chiş a marcat sub bară de la câţiva metri.

Silvania, văduvită de prezenţa a patru jucători eliminaţi cu toţii în etapa precedentă, a reuşit să marcheze în final dintr-un penalti făcut cadou de arbitrul târgmureşean Romulus Pop.

"Vrem să încheiem decent acest campionat. Azi am făcut un meci bun", a concluzionat la final antrenorul Dan Dobai, în vreme ce omologul său, Marius Paşca şi-a criticat dur jucătorii: "Nimeni n-a luat azi notă de trecere. Au fost cu toţii corigenţi. Din păcate am făcut cel mai slab meci din acest campionat. Pentru unii jucători, cărora le-am dat şansa de a evolua, acesta a fost ultimul joc la Silvania".

FC Bihor - FC Silvania 4-1 (3-0)

Au marcat: Lukacs 13, 37, 45, Chiş 62/Brata 74p

FC Bihor: Bonta - Letan, Petrache, Muscă, A. Achim - Chiş (72 Iambor), Danci, Filip (61 Coroian), Sorian - Lukacs, Benţe (65 Fl. Pop). Antrenor: Dan Dobai

FC Silvania: Gabor -Oara, Crişan, Oneţ, Muntean (85 Paşcalău) - Văscan, Villand, Schwarzkopf (61 Buştea), Brata - Petcuţ, Codoban (46 Ardelean). Antrenor: Marius Paşca

Arbitri: Romulus Pop (Târgu Mureş) - la centru; Szabo Gero (Cluj), Szanto Lorant (Târgu Mureş) - asistenţi, Dan Dreve (Cluj) - rezervă. Observatori: Traian Marchiş (Baia Mare), Marcel Coraş (Arad)

11. CSM Rm Vâlcea 36
13. Minerul Lupeni 36