Fortuna Covaci este echipa unui sat din Judeţul Timiş care face parte din comuna Sânandrei, la mai puţin de 10 kilometri de Timişoara. Escapada echipei bănăţene în al doilea eşalon fotbalistic al ţării s-a încheiat după un singur sezon, Fortuna fiind retrogradată în liga secundă.

Chiar şi aşa cei din Covaci vor să "moară frumos", astfel că au opus o replică peste aşteptări celor de la FC Bihor. Dacă orădenii au dominat primele 20 de minute ocaziile au apărut la poarta Bihorului în prima repriză pentru ca, în cea secundă, vârful de atac al lui FC Bihor, Elek, să rateze o mare ocazie.

Partida a fost animată în ultimele 10 minute de joc, când au fost notate cele mai importante. În minutul 82, fundaşul orădenilor, Pocian, a fost eliminat, însă, în zece oameni, orădenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 87, după un corner de pe stânga, Florin Pop reluând imparabil în plasă, cu un şut la colţul lung.

Se părea că în ciuda omului în minus FC Bihor va încheia meciul victorioasă, dar Fortuna a egalat în penultimul minut de joc prin Suru, la o fază identică. Un corner pentru bănăţeni, o ezitare a orădenilor şi o reluare în plasă care a stabilit scorul final: Fortuna Covaci - FC Bihor 1-1.

11. FC Baia Mare 34
13. Minerul Lupeni 33