Fotbaliştii de la FC Bihor nu au reuşit să se impună în jocul de sâmbătă din judeţul Timiş şi au început cu o remiză returul de campionat al Ligii a III-a.

Evoluând pe terenul echipei de pe locul III, CSC Peciu Nou, orădenii au scăpat victoria „printre degete”, întrucât pe final de joc conduceau cu 1-0 şi aveau om în plus, dar au primit gol în minutul 87, iar până la ultimul fluier al arbitrului nu au mai reuşit să înscrie.

S-a terminat 1-1, fapt care l-a nemulţumit pe antrenorul Florin Farcaş, care le-a reproşat elevilor săi că nu au ştiut să închidă jocul când aveau 1-0.

Din nou golul echipei FC Bihor l-a reuşit atacantul Sergiu Jurj, cel care a înscris de această dată în minutul 60.

Ocazii irosite

În mare parte, jocul a fost controlat de echipa orădeană, care, chiar dacă nu a marcat în prima repriză, a avut ocazii ce puteau duce la deschiderea scorului. Spre exemplu, Sergiu Jurj a trimis mingea în bară în minutul 4, după care, în minutul 10, Ionuţ Ban a expediat un şut bun de la 18 metri şi, de asemenea, mingea a lovit bara laterală.

Tot în prima jumătatea a confruntării, Răzvan Gunie din interiorul careului, de la 8 metri, a trimis peste poartă.

La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, pentru ca în partea a doua să apară şi golurile. Mai întâi, în minutul 60, după o fază lucrată pe partea dreaptă de Florin Chitaş, acesta i-a trimis în careu atacantului Sergiu Jurj, care din 8 metri a trimis cu latul la colţul lung, învingându-l pe portar.

În continuare orădenii au rămas la timona jocului, Sergiu Jurj, Florin Chitaş şi Loren Ioviţă au irosit trei ocazii bune, timp în care gazdele au încercat să devină periculoşi prin fazele fixe. Din păcate, golul luat în minutul 87 a fost tocmai în urma unei faze fixe, după o lovitură de colţ. Marco Enciu, scăpat din marcaj, s-a înălţat şi a înscris cu capul din 7 metri.

„O dezamăgire”

De menţionat faptul că fundaşul Ricardo Farcaş, căpitanul echipei bihorene, s-a accidentat în acest joc, în prima repriză, fiind schimbat în minutul 33 de Daniel Stan, în timp ce în minutul 84 gazdele au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea jucătorului Denis Bud.

„Am întâlnit o echipă experimentată, cu jucători cu vârsta peste 30 de ani. Pentru mine este o dezamăgire faptul că am pierdut două puncte, pentru că după aspectul jocului ar fi trebuit să câştigăm. Echipa adversă nu şi-a prea creat ocazii, ei doar au încercat să fie periculoşi din fazele fixe. Sunt întristat un pic, pentru că am avut un joc pe care l-am controlat, ne-am creat ocazii, dar n-am reuşit să fructificăm mai mult, iar dacă marcam la 1-0 puteam să închidem jocul”, a declarat, după partidă antrenorul principal al formaţiei FC Bihor, Florin Farcaş.

Chiar dacă a încheiat la egalitate acest joc, FC Bihor se menţine în fruntea clasamentului tot cu un avans de 6 puncte, întrucât în jocul de la Buziaş, Poli Timişoara şi gazdele de la Phoenix au remizat cu scorul de 0-0.

În etapa viitoare, FC Bihor va juca pe teren propriu, marţi, 7 noiembrie, de la ora 18, cu Phoenix Buziaş.

Până atunci însă va avea loc meciul de cupă cu Dinamo, programat vineri, 3 noiembrie, tot în nocturnă, de la ora 20:30, la Stadionul „Iuliu Bodola”.

CSC Peciu Nou – FC Bihor Oradea 1-1 (0-0)

Au marcat: M. Enciu (min. 87) / Sg. Jurj (min. 60)

CSC Peciu Nou: M. Braşoveanu – M. Rosemblum (min. 68 E. Ştefan), I. Mera, Cr. Scutaru, C. Ureche (min. 85 Ov. Radu), A. Gania (min. 79 R. Ţurcaş), Fl. Dobie (min. 68 N. Voroş), D. Bud (min. 84 eliminat), Al. Ignea, I. Fandel şi M. Enciu. Antrenor: Robert Frusa

FC Bihor: M. Pânzariu – C. Jurj, Sg. Bactăr, R. Farcaş – cpt. (min. 33 D. Stan), L. Ioviţă – R. Gunie, V. Calugher (min. 55 Al. Sorian) – I. Ban (min. 55 Fl. Chitaş), A. Moga, Al. Stoian (min. 90 Alex Popa) – Sg. Jurj. Antrenor: Florin Farcaş

Au arbitrat: Vladimir Nagy (Măhăceni - Alba) – Robert Mereş şi Bogdan Stoica (ambii din Cluj Napoca)

Rezultatele şi marcatorii primei etape din returul Seriei a 8-a a Ligii a III-a:

Vineri

Phoenix Buziaş – SSU Politehnica Timișoara 0-0

Sâmbătă

CS Socodor – Şoimii Lipova 2-4

Lucas Câmpan (min. 52 şi 59) / Petrișor Jichici (min. 22), Marius Șimăndan (min. 30), Cristian Gavra (min. 43 – penalty) şi David Ciubăncan (min. 68)

CSC Peciu Nou – FC Bihor Oradea 1-1

Marco Enciu (min. 87 / Sergiu Jurj (min. 60)

Progresul Pecica – Avântul Periam 3-0

Samir Borcea (min. 25), Mirel Arsene (min. 53) şi Bogdan Bozian (min. 83)

Gloria Lunca Teuz Cermei – ACB Ineu 3-2

Raul Țurcanu (min. 8 şi 17), Radu Popa (min. 90) / Mouhamed Toure (min. 41) şi Fabian Nica (min. 61)