Formaţia orădeană de fotbal FC Bihor a disputat miercuri seară primul joc amical din cantonamentul pe care-l susţine în Italia, la Brescia. Echipa orădeană a întâlnit formaţia locală, Brescia Calcio, componentă a Seriei B din cadrul campionatului peninsular.

După un joc în care s-a văzut diferenţa de valoare dintre cele două campionate, italian şi românesc, gazdele s-au impus cu scorul de 4-1, după ce şi la pauză conduceau, cu 3-0.

A fost, totuşi, o partidă bună pentru orădeni, în compania unui adversar de calibru, în special, în partea a doua randamentul elevilor antrenorului Gheorghe Ghiţ fiind apreciabil. De altfel, tot atunci "roş-albaştrii" au reuşit şi marcarea singurului gol, prin Coroian, în minutul 70.

Joi, de la ora 18 (ora României), formaţia orădeană va disputa următoarea confruntare de verificare din stagiul de la Brescia, în compania echipei Spal, formaţie provenită din Serie C1, din cadrul campionatului italian de fotbal.