Deşi a fost foarte aproape de a obţine un punct la Târgu Mureş, în etapa intermediară de miercuri, formaţia orădeană FC Bihor s-a întors învinsă din deplasarea rundei a IX-a a Ligii a II-a la fotbal.

Cu 5 minute înainte de finalul jocului FCM Tg. Mureş - FC Bihor, scorul era egal 1-1, numai că la o centrare a lui Stancu, portarul orădenilor, Pogacsics, a gafat incredibil, deşi nu a fost atacat de nici un adversar, scăpând mingea în propria poartă.

Astfel, mureşenii de la FCM şi-au adjudecat toate cele trei puse în joc şi s-au distanţat la 4 puncte de orădeni în clasament.

La pauză, scorul a fost favorabil tot gazdelor, după ce în minutul 29 Deaconescu a deschis scorul cu o lovitură de cap din şase metri, după o centrare din corner a lui Pădureţu.

În partea a doua, în minutul 68, Tânc a fost eliminat pentru un fault dur la Huiban şi şi-a lăsat echipa în zece oameni. Cutoate acestea însă, bihorenii au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 77, când Hadăr a marcat cu capul din şase metri, profitând de o greşeală în serie a gazdelor.

Dacă nu ar fi fost autogolul, cel mai probabil partida s-ar fi încheiat la egalitate.

În celelalte partide ale etapei de miercuri, ACS Poli s-a impus cu 2-0 la Rm. Vâlcea, Damila Măciuca a câştigat jocul de pe teren propriu cu Unirea Alba Iulia, iar Corona Braşov a dovedit, în pofida statutului de nou-promovată, că are aspiraţii îndrăzneţe şi s-a impus şi la Slatina.

FCM Târgu Mureş - FC Bihor Oradea 2-1 (1-0)

Au marcat: Deaconescu (min. 29) şi Pogacsics (min. 85 autogol) / Hadăr (min. 77)

FCM: Abraham - S. Stancu, E. Nicu (cpt.), Deaconescu, Szilagyi - Hanca, Precup, Pădureţu, Sfîrlea - Huiban, C. Cristea
Rezerve:Botoşer - Vagner, Dîlbea, Al. Dan, Şaim, Petriş, Bujor
Antrenor: Daniel Isăilă

FC Bihor: Pogacsics - Oltean (cpt.), Petrache, Tînc (min. 69 eliminat), Fl. Pop - Coroian, Selagea - Florean, Sorian (min. 67 Hadăr), Sulea (min. 46 Bic) - Mărkuş (min. 69 Lupu)
Rezerve:A. Popescu - Korudjiev, R. Lupu, Bic, Hardău, M. Popa, Puşcaş
Antrenor: Claudiu Niculescu

Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca); Asistenţi: Szabo Gero (Cluj-Napoca) şi Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe).