Clubul FC Bihor a anunţat, luni, pe site-ul oficial, despărţirea de trei dintre fotbaliştii care au făcut parte din lotul echipei se seniori din sezonul recent încheiat. Este vorba despre portarul Iulian Anca Trip, fundaşul central Francois Yabre şi mijlocaşul Desley Ubbink.

Clubul FC Bihor le-a mulţumit jucătorilor Desley Ubbink şi Francois Yabre, precum şi portarului Iulian Anca Trip pentru întreaga colaborare şi contribuţia avută în îndeplinirea obiectivului echipei de seniori, la primul sezon după promovarea în Liga a II-a, şi anume menţinerea în eşalonul secund al fotbalului românesc.

„Acum, când ne aflăm la final de înţelegere cu cei trei fotbalişti, le mulţumim pentru tot aportul lor pe care şi l-au adus în echipamentul roş-albastru al clubului de fotbal fanion al judeţului Bihor. Pe această cale, le transmitem celor trei fotbalişti mult succes în activitatea lor pe mai departe!”, a transmis clubul orădean de fotbal, într-o postare pe site-ul oficial.

Astfel, celor trei fotbalişti, care au fost aduşi în iarnă, nu li s-a mai prelungit înţelegerea, care a expirat în această lună.

Dacă mijlocaşul Desley Ubbink a fost jucător de bază în angrenajul median al echipei orădene în stagiunea din această primăvară, în schimb fundaşul Francois Yabre nu a jucat decât doar în câteva meciuri oficiale, fiind şi accidentat.

La rândul său, portarul Iulian Anca Trip nu a prins joc oficial la echipa bihoreană în această stagiune, fiind rezerva goalkeeperului Ionuţ Rus.

Conform unor surse, şi alţi fotbalişti se vor despărţi de echipa orădeană de fotbal în această vară, în timp ce conducerea clubului lucrează deja la campania de achiziţii şi formarea lotului de jucători pentru următorul sezon.

Reamintim că fotbaliştii de la FC Bihor se află în vacanţă, reunirea pentru demararea pregătirilor pentru viitorul sezon fiind programată pentru 25 iunie.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!