Formaţia orădeană de fotbal FC Bihor nu a reuşit să se impună sâmbătă, pe teren propriu, în faţa grupării Metalul Reşiţa. Partida înscrisă în cadrul etapei a XVII-a a campionatului Ligii a II-a, Seria a II-a, s-a încheiat aşa cum a început: cu scor alb, 0-0.

Prima repriză a fost echilibrată, cu cele mai clare ocazii aparţinând oaspeţilor, prin Octavian Vasile şi prin Vădrariu. În partea a doua însă elevii antrenorului Alexandru Pelici au urcat mai mult în atac şi au pus tot mai multă presiune pe adversar, dar fără efect pe tabela de marcaj.

În minutul 55, Mădălin Popa a prins un şut bun de la 25 de metri, pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Zimmerman, iar zece minute mai târziu, Ciprian Străuţ a şutat de la 20 de metri, puţin peste transversală. În minutul 78, Florin Pop a scăpat în careul oaspeţilor, dar a căzut în contact cu un adversar şi arbitrul i-a arătat cartonaşul galben pentru simulare, iar în minutul 80, "roş-albaştrii" au ratat cea mai mare ocazie a lor, în urma unei lovituri de la colţ de pe partea dreaptă, executată de Lupu. În minutul 88 s-a consemnat şi singura acţiune periculoasă a oaspeţilor în partea a II-a, printr-un şut bun a lui Oct. Vasile de la 22 de metri, pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Smaranda.

Rezultatul de 0-0 a mulţumit în special echipa oaspete. "Noi ne-am atins scopul de a nu pierde. Sincer nu-mi prea place să gândesc aşa fotbalul, dar eram avertizat de puterea echipei din Oradea pe contraatac şi am spus că trebuie să stăm puţin mai aşezaţi. (...) Mi-a plăcut echipa din Oradea, o echipă insistentă, o echipă bună din punctul meu de vedere, în primul rând foarte disciplinată şi foarte dispusă la efort", a declarat după meci Marian Pană, tehnicianul reşiţenilor.

De partea cealaltă, antrenorul principal al orădenilor, Alexandru Pelici s-a arătat mulţumit de jocul din repriza a doua, dar nu şi de faptul că nu au reuşit să înscrie. "Au fost două reprize diametral opuse. (...) E păcat că nu am reuşit să câştigăm acest joc, am luat în schimb un punct în compania unei echipe care se bate la play-off", a declarat Pelici.

FC Bihor - Metalul Reşiţa 0-0

FC Bihor: Smaranda - Mihuţ, Fl. Lazăr, Pascariu, R. Lupu - Străuţ, Haş - S. Ianc (min. 46 Fl. Pop), Ov. Bic (min. 46 M. Popa), Sorian (min. 85 Cr. Cigan) - A. Hadăr. Antrenor: Alexandru Pelici

Metalul: Zimmerman - Creţu, Apostol, I. Popescu, Murgoci - Enescu, A. Neagoe (min. 60 A. Vaştag), Vădrariu, Oct. Vasile - Opriţa (min. 90 Tătaru), A. Stoica (min. 72 S. Mureşan). Antrenor: Marian Pană

Arbitri: Flavius Alin Roşu (Timişoara) - Alexandru Vodă (Alba Iulia) şi Călin Cimponeriu (Lugoj).

În celelalte partide ale etapei, CS Mioveni a învins la limită, cu scorul de 1-0, formaţia Gloria Bistriţa, CSM Rm. Vâlcea s-a impus cu acelaşi scor de 1-0, printr-un gol marcat pe final, în faţa oltenilor de la FC Universitatea Craiova, iar cealaltă echipă din Craiova, CSU s-a impus la Arad, în faţa celor de la UTA, cu 1-0.

Tot cu 1-0 a câştigat şi FC Olt jocul de pe teren propriu cu ASA Tg. Mureş, iar în ultima confruntare a rundei, la Motru, sătmărenii de la Satu Mare s-au impus cu 2-1 în faţa Minerului.