La o zi după ce au trecut de Lotus Băile Felix şi s-au calificat în turul III al Cupei României, fotbaliştii de la FC Bihor şi-au aflat adversarul din faza următoare din competiţia KO a fotbalului românesc.

Este vorba despre CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca, o echipă care în ediţia anterioară a campionatului Ligii a III-a s-a situat pe locul 5 în play-out-ul Seriei a 9-a şi care teoretic a retrogradat în Liga a IV-a, dar a fost reprimită în eşalonul al treilea pentru că s-au retras din competiţie alte formaţii.

Meciul se va desfăşura într-o singură manşă, pe terenul echipei mai slab cotate, respectiv la Cluj-Napoca, miercuri, 16 august, de la ora 17.30.

Chiar dacă vor evolua în deplasare, teoretic bihorenii pornesc cu prima şansă în acest duel, ei având o bună oportunitate de a se califica pentru play-off-ul Cupei României.

Dacă FC Bihor s-a calificat în turul III al competiţiei KO din fotbalul românesc după ce a trecut miercuri de Lotus Băile Felix, cu scorul de 3-0, într-un joc susţinut la Sânmartin, în schimb Sănătatea Cluj a învins în turul al doilea concitadina Viitorul Cluj, cu scorul de 1-0.

Formaţia orădeană a ocupat prima poziţie în play-off-ul Seriei a 10-a a Ligii a III-a în sezonul anterior.