Elevii de gimnaziu şi de liceu de la Şcoala Greco-Catolică "Iuliu Maniu" s-au mobilizat din nou pentru a sărbători în felul lor, devenit deja tradiţional, marcarea Zilei Europei.
Aceştia, sprijiniţi de profesoarele Adina Radu şi Monica Blaga, au organizat un târg gastronomic, în Sala Festivă a şcolii, iar fiecare clasă a pregătit pentru standul propriu, într-un mod atractiv şi apetisant, produse culinare tradiţionale specifice ţării din Uniunea Europeană pe care o reprezenta.
Astfel, pe fundal de imn al Europei şi de cântece specifice ţărilor europene se puteau gusta şarlote, brioşe şi croasante cu ciocolată, creme-brulee sau crepe-suzette franţuzeşti, sniţele, ştrudel cu mere, felii de tort Sacher austriece, tort Doboş şi prăjitură Jerbo ungureşti, chec pufos de mere sau waffle-uri belgiene, sarmale, zacuscă sau plăcinte româneşti, spaghete şi pene bologneze, pizza, lasagna şi tiramisu italieneşti, tort olandez cu mere, souvlaki grecesc, sendviciuri, cheesecake şi brioşe englezeşti.
Fiecare produs s-a vândut la un preţ modic, iar suma adunată va fi utilizată de Consiliul Elevilor pentru activităţile derulate în şcoală sau pentru activităţi caritabile.
Ioana Carţiş