Tânărul monegasc Charles Leclerc a câştigat a doua sa cursă din noul sezon de Formula 1, duminică, în Albert Park, la Melbourne, Australia, unde a pornit din pole position şi a rămas pe primul loc pe tot parcursul cursei.

"Maşina a fost incredibilă astăzi. Ce cursă!", a transmis Leclerc, prin cască, echipei sale, imediat după ce a trecut de al 58-lea tur, ultimul din cursă. Este a patra victorie din carieră pentru monegasc, tânărul de 24 de ani făcând parte din noua generaţie de piloţi Formula 1.

Leclerc reuşeşte şi o premieră în carieră: "Grand Slam" din pole position, victorie în cursă şi cel mai rapid tur de circuit.

Din păcate colegul său Carlos Sainz nu i-a fost alături. Acesta a abandonat cursa în turul al doilea după ce a ajuns în zona cu pietriş şi nu a mai putut reveni pe pistă.

A fost cursa cu numărul trei al Campionatului Mondial din Formula 1. Podiumul a fost completat de Sergio Perez (Red Bull) şi George Russell (Mercedes).

Este primul podium cu echipa Mercedes pentru tânărul George Russell, 24 de ani, care a fost urmat în cursă de colegul său, campionul de şapte ori în Formula 1, Lewis Hamilton. Aceasta a fost cea mai bună cursă a maşinilor Mercedes din noul sezon, după ce au avut mai multe probleme cu monoposturile.

Mare parte din cursă Leclerc a fost urmărit, de pe locul doi, de campionul mondial en titre Max Verstappen (Red Bull), care din nefercire a abandonat la turul 39, după ce maşina sa a scos câteva flăcări.

De altfel şi fostul campion Sebastian Vettel (Aston Martin) s-a retras din cursă în a 23-a tură, după ce s-a izbit de peretele circuitului.

(Sursa foto: Twitter - Formula 1)