Un fost călugăr s-a transformat din victimă în acuzat, iar acum e cercetat în arest la domiciliu, după ce a făcut sex cu un alt bărbat, fără să-i spună că este infectat cu virusul HIV şi are SIDA. Culmea este că descoperirea a fost făcută întâmplător de procurori, după ce fostul călugăr a fost înjunghiat de partenerul său de "nebunii".

Potrivit agenţiei de ştiri Mediafax, fostul călugăr, pe numele său Nicolae Sima, a fost reţinut de procurorii Parchetului Tribunalului Bucureşti pentru infracţiunea de tentativă la transmiterea sindromului imunodeficitar dobândit, iar vineri, Tribunalul a decis ca individul să fie cercetat în arest la domiciliu.

În noaptea de 7 spre 8 noiembrie 2015, bărbatul, care are stadiul 3 al bolii, a făcut sex oral şi anal, neprotejat, într-un apartament din Sectorul 1 al Capitalei, fără să- i spună partenerului său că este bolnav, "creându-se astfel riscul transmiterii sindromului imunodeficitar dobândit- SIDA".

"Inculpatul Sima Nicolae cunoştea din anul 2012 că este infectat cu virusul HIV, din data de 07.08.2012 aflându-se în evidenţa Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa ca persoană infectată HIV/SIDA, stadiul C3-SIDA", se arată în ordonanţa de reţinere a procurorilor, citată de Mediafax.

Descoperirea a fost făcută întâplător de anchetatori după ce fostul călugăr a fost înjunghiat de bărbatul cu care a făcut sex. Procurorii au început o anchetă pentru tentativă de omor şi aşa au aflat şi de boala gravă de care suferă înjunghiatul. Agresorul a fost arestat pentru tentativă de omor.

Conform Mediafax, Nicolae Sima e din Medgidia şi a mai fost cercetat de poliţişti, în 2012, după ce ar fi plătit doi adolescenţi, de 14 ani şi 17 ani, să întreţină relaţii sexuale orale cu el.

Potrivit sursei citate, Nicolae Sima a fost stareţ al Mănăstirii cu hramul "Adormirea Maicii Domnului" şi "Sfinţii Ierarhi Nicolae şi Bretanion" din localitatea 23 August, în perioada 1 septembrie 2006 - 2 septembrie 2008, având numele de călugărie Macarie. El a fost exclus însă din monahism, în noiembrie 2008, pentru mai multe capete de acuzare, printre care neascultarea faţă de autorităţile bisericeşti superioare, administrarea cu rea-voinţă şi în mod fraudulos a bunurilor mănăstirii şi fals şi uz de fals în scopul escrocării bunei credinţe ale închinătorilor şi pelerinilor după ce declarase o icoană a mănăstirii ca fiind făcătoare minuni.