Fostul preşedinte Traian Băsescu vrea să devină cetăţean moldovean. Pe 8 martie, împreună cu soţia sa, Maria, acesta a făcut recent demersurile pentru a obţine cetăţenia Republicii Moldova.
Potrivit presei, fostul preşedinte, care anunţase încă din 2013 că vrea să facă acest demers, a înaintat actele şi ţinând cont de faptul că actualul guvern de la Chişinău este unul stabil.
Digi 24 scrie, citând-o pe Ana Samson, consultant principal pentru relaţii publice al Preşedinţiei de la Chişinău că, deşi termenul legal este de un an, solicitarea fostului preşedinte român ar putea fi examinată în regim prioritar.
De altfel, scrie Mediafax, un aspect care va câtări greu în obţinerea cetăţeniei îl constituie faptul că în timpul mandatelor sale peste jumătate de milion de moldoveni au dobândit cetăţenie română.
Şi în aprilie anul trecut Traian Băsescu declara la Chişinău că va veni cu solicitarea de a deveni cetăţean al Republicii Moldova. Fostul preşedinte motiva atunci că situaţia politică din ţara vecină nu era propice pentru un astfel de demers.
Tot atunci, preşedintele moldovean Nicolae Timofti i-a transmis că nu va avea probleme cu acordarea cetăţeniei. "Având în vedere că dumneavoastră aţi oferit la mulţi cetăţeni moldoveni cetăţenia română, cred că nu este o problemă ca noi să vă acordăm cetăţenia Republicii Moldova", declara el.
Pe de altă parte, în aprilie 2015, Traian Băsescu a fost decorat cu Ordinul "Ştefan cel Mare", decoraţia militară supremă din Republica Moldova, "în semn de profundă gratitudine pentru contribuţia sa deosebită la promovarea stabilităţii, securităţii şi democraţiei în regiune şi pentru sprijinul constant acordat Republicii Moldova în procesul de formare a cadrelor din domeniile apărării, securităţii şi asigurării ordinii publice".