Partida de debut a EURO 2016 a scos orădenii în stradă, vineri seară, când mii de suporteri au umplut Piaţa Unirii îmbrăcaţi în galben şi purtând însemne tricolore pentru a susţine echipa naţională a României în meciul de debut al Campionatului European 2016 jucat împotriva ţării gazdă, Franţa.

După un meci cu multe greşeli de ambele tabere, dar şi cu faze spectaculoase, România a trebuit să se recunoască învinsă cu scorul de 2-1. Francezii au marcat golul victoriei în minutul 89, prin Payet, jucător care a reuşit o execuţie spectaculoasă din afara careului.

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 58 de Giroud, iar România a reuşit apoi, în minutul 65, să restabilească egalitatea în urma unui penalty transformat de Bogdan Stancu.

Aproape toate meciurile de la EURO 2016 vor putea fi văzute în piaţa centrală a oraşului, cele mai importante dintre acestea urmând să fie precedate de jocuri şi concursuri pentru suporteri.