Campioana en-titre a ţării, formaţia orădeană CSM Digi a înregistrat scoruri fluviu în cele două partide pe care le-a disputat în bazin propriu luni şi marţi, în cadrul etapei a XI-a din campionatul Superligii Naţionale.

Luni, în prima confruntare, elevii lui Toth Laszlo au condus la pauza mare cu 14-1, după două sferturi adjudecate cu 7-0 şi 7-1. În sfertul III, ei au mai redus tempo-ul şi şi-au adjudecat acest interval cu doar 4-0, dar în ultimele 8 minute au revenit la norma de şapte goluri, adjudecându-şi ultimul sfert cu 7-0. Principalii marcatori în acest joc au fost: Szabo, cu 6 goluri, Samuilă şi Diaconu, cu câte 4.

Marţi, în partida revanşă, diferenţa pe tabela de scor între liderul la zi al clasamentului şi ocupanta locului V a fost şi mai mare. De fapt, orădenii au oferit un recital de goluri, marcând 33 de goluri şi primind doar 4.

După un prim sfert adjudecat cu 9-0, a urmat un altul adjudecat cu 7-1, astfel că la pauza mare scorul era deja 16-1. În partea a doua situaţia s-a menţinut şi gazdele au marcat gol după gol, adjudecându-şi sfertul III cu 8-2, iar pe cel de-al patrulea cu 9-1.

Samuilă a fost în această confruntare golgheterul, cu 5 reuşite. L-au urmat Andrei Creţu, Botond, Chioveanu şi Matei, toţi cu câte 4 goluri marcate.

CSM Digi Oradea - Sportul Studenţesc 25-1 ( 7-0, 7-1, 4-0, 7-0) şi 33-4 (9-0, 7-1, 8-2, 9-1)

Marcatori CSM Digi Oradea: Szabo 6 + 4 goluri, Samuilă 4 + 5, Diaconu 4 + 3, Andrei Creţu 3 + 4, Dunca 3 + 2, Bogdan Câmpeanu 2 + 3, Popoviciu 2 + 1, Matei 1 + 4, Chioveanu 0 + 4 şi Ghiban 0 + 3 goluri

Marcatori Sportul Stud.: Prioteasa 1 + 0 goluri şi Pandelea 0 + 4 (1) goluri

Cealaltă echipă orădeană de polo din Superliga Naţională masculină a evoluat în etapa a XI-a la Arad, cu formaţia locală AMEFA, grupare în faţa căreia s-a văzut nevoită să se recunoască învinsă la limită de fiecare dat, scor 6-7 în primul joc, respectiv 9-10 în cel de-al doilea.

Ambele jocuri au fost foarte echilibrate, balanţa înclinându-se greu în favoarea gazdelor, care şi-au fructificat astfel avantajul terenului propriu. De la Crişul, Alexa a fost principalul marcator, cu 4 goluri în cele două partide.

AMEFA Arad - Crişul Oradea 7-6 (3-2, 0-2, 3-1, 1-1) şi 10-9 (3-3, 3-1, 2-2, 2-3)

Marcatori AMEFA: Furj 3 + 0 goluri, Bălţean 1 + 5, Hălmăgean 1 + 0, Kovacs 1 + 1, Juhasz 1 + 4 goluri

Marcatori Crişul: Pânzariu 1 + 2 goluri, Barbu 1 + 0, Alexa 1 + 3, Olcean 1 + 0, Oros 1 + 0, Freundlich 1 + 1, Paleacu 0 + 2 şi Szilaghy 0 + 1 gol.

Rezultatele din celelalte două duble confruntări ale etapei a XI-a din Superliga Naţională de polo:
Dinamo Bucureşti - Poli Cluj 12-3 şi 18-3
Rapid Bucureşti - Steaua Bucureşti 5-16 şi 3-10