Într-o declaraţie politică susţinută miercuri în Camera Superioară a Parlamentului, senatorul PNL Găvrilă Ghilea l-a criticat pe fostul premier Victor Viorel Ponta şi guvernul PSD pe care l-a condus.

"A reuşit, în ultimii trei ani, să îşi compromită public colegii de Cabinet prin deciziile populiste pe care le-a promovat, prin favorizarea propriei clientele politice, dar mai ales prin înverşunarea - demnă de o cauză mai bună - cu care a evitat să-şi prezinte demisia din funcţie în secunda doi a începerii urmăririi penale, adică acum mai bine de trei luni de zile", a spus Găvrilă Ghilea, susţinând că "România însăşi era umilită în faţa cancelariilor occidentale prin menţinerea în funcţie a unui premier-inculpat trimis în judecată".

Senatorul PNL punctează şi că Ponta trebuia să demisioneze după ce a fost învins "fără drept de apel" de Klaus Iohannis la alegerile prezidenţiale, însă "a ratat şansa istorică de a se retrage pentru o vreme din viaţa publică, printr-o demisie de onoare, salvându-şi astfel cariera politică, dar mai ales partidul care l-a susţinut".

Ghilea afirmă că PSD a condus ţara după dictonul: "după noi, potopul!", reclamând un "fals interes naţional, care se rezuma doar la menţinerea la putere chiar cu preţul decredibilizării acestei ţări". "Cabinetul Ponta nu s-a dat în lături de la nimic, tăind masiv investiţiile şi blocând construcţia de autostrăzi", a afirmat el. Rezultatul? "O economie cu grave probleme structurale, plină de incertitudini majore", afirmă Ghilea.

La final, senatorul a apreciat că intenţia noului guvern de tehnocraţi condus de Dacian Cioloş de elaborare a unei strategii naţionale de dezvoltare predictibilă, care să determine deblocarea şi finanţarea prin fonduri structurale a marilor proiecte de infrastructură de transport nu trebuie doar aplaudată, ci şi susţinută.