Formația de gimnastică aerobică Illusion a Palatului Copiilor Oradea a urcat pe podiumul concursului Bucharest Open Cup, desfășurat între 1 și 3 decembrie în Capitală.

Sportivele pregătite de profesoara Amalia Cosmina Pop au obținut două premii I, două premii II și trei premii III.

Mai precis, Iulia Cocioban, Maria Farcaș, Diana Ionescu, Antonia Oros, Andreea Pop și Patricia Tiriteu au câștigat prima poziție la categoria Grup 6 - Open, 15-17 ani, iar la solo, Dans Contemporan, 18+ ani, orădeanca Antonia Horbacs a luat tot locul I.

Gimnastele au mai venit acasă cu locul II la categoria Formație 10 - Open, 15-17 ani (în formula Andreea Bonca, Andreea Budușan, Iulia Cocioban, Maria Farcaș, Antonia Horbacs, Diana Ionescu, Denisa Mezei, Antonia Oros, Andreea Pop, Patricia Tiriteu), și la categoria trio - gimnastică aerobică, categoria B, 15-17 ani, (Andreea Bonca, Iulia Cocioban, Denisa Mezei).

Locul III l-au obținut, la individual feminin, Andreea Budușan (12-14 ani), Andreea Bonca (15-17 ani) și Denisa Mezei (15-17 ani).

Concursul a fost organizat de Academia de gimnastică Laura Cristache și a cuprins mai multe secțiuni și categorii (Acrodance, Open, Dans Contemporan, Gimnastică Aerobică - Grupa B).