Direcţia de Sănătate Publică Bihor a anunţat, joi, rezultatele centralizării datelor triajului epidemiologic desfăşurat după vacanţa de primăvară în rândul preşcolarilor şi elevilor, pe baza raportării datelor privind activitatea de triaj, realizată de medicii din unităţile şcolare bihorene, în luna aprilie.
"Triajul epidemiologic s-a desfăşurat într-un număr total de 602 unităţi (creşe, centre de plasament, grădiniţe, şcoli generale, licee, unităţi speciale). Au fost examinaţi un număr total de 70.692 preşcolari şi şcolari şi au fost identificate 976 cazuri de îmbolnăviri (1,38%)", se arată într-un comunicat transmis de DSP.
Potrivit informării, cele mai frevente îmbolnăviri identificate sunt anginele, adică infecţii ale faringelui denumite popular "roşu în gât" - 808 cazuri (82,79% din totalul îmbolnăvirilor depistate).
Pe locul al doilea s-a situat pediculoza - 117 cazuri (11,99% din totalul îmbolnăvirilor), după care în 22 de cazuri fost depistată varicela (2,23%). Micoze au fost descoperite în 15 situaţii (1,54%), iar alte boli infecţioase au fost semnalate în 13 cazuri (1,33%).
"Este îngrijorător numărul mare de cazuri de pediculoză depistate (păduchi - n.r.), boală care reflectă o igienă corporală individuală deficitară", arată comunicatul DSP.