Criza politică se acutizează: liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, după ce luni social-democrații au votat în proporție de 97,7% retragerea sprijinului pentru premierul Ilie Bolojan, că partidul este pregătit să iasă de la guvernare și să susțină inclusiv o moțiune de cenzură dacă acesta nu demisionează.

Declarațiile au fost făcute la Radio România Actualități, în emisiunea „Probleme la zi”. 

Grindeanu a spus explicit că PSD nu va rămâne în Executiv în actuala formulă și își va retrage miniștrii din guvern dacă premierul Ilie Bolojan nu pleacă, potrivit romania-actualitati.ro.

El a subliniat că PSD își dorește în continuare o coaliție pro-europeană, dar cu „un prim-ministru [...] înclinat spre dialog, spre găsirea soluțiilor”, avertizând că, în lipsa acestor condiții, „Partidul Social-Democrat trece în opoziție”.

O posibilă moțiune

În paralel, Grindeanu a confirmat că PSD ia în calcul depunerea sau susținerea unei moțiuni de cenzură. „E una dintre variantele luate în calcul. Haideți să vedem prima oară ce se întâmplă la consultări”, a spus el, întrebat dacă PSD va depune moțiune dacă Guvernul nu pleacă.

Întrebat ce s-ar putea întâmpla la consultările de la Cotroceni astfel încât PSD să nu mai recurgă la acest demers, liderul social-democrat a răspuns direct: „Să își dea demisia Ilie Bolojan”.

De altfel, Grindeanu a admis că PSD ar putea vota inclusiv o moțiune depusă de opoziție: „E o variantă sau vom vota o altă moțiune de cenzură depusă de altcineva. Am văzut că AUR vrea să depună”.

Variante de guvernare 

În acest context, liderul PSD a lăsat deschisă și varianta unui premier tehnocrat. „N-aș exclude [...] un premier din afara partidelor PSD – PNL”, a declarat el, citat de Digi24.ro, invocând presiunea termenelor din PNRR.

Potrivit acestuia, o astfel de soluție ar putea fi acceptată „dacă se ajunge la o variantă în care toată lumea e de acord cu un nume care are profilul să mulțumească partidele care compun coaliția”.

Declarațiile vin înaintea consultărilor convocate de președintele Nicușor Dan, unde PSD anunță că va merge „cu bună-credință”, dar condiționează orice soluție de plecarea actualului premier.

În același timp, subliniază www.romania-actualitati.ro, Grindeanu a precizat că PSD va susține în Parlament proiectele necesare pentru îndeplinirea jaloanelor din PNRR, indiferent dacă va fi la guvernare sau în opoziție.

Pe de altă parte, premierul Ilie Bolojan a anunțat marți că liberalii vor începe discuții cu USR, UDMR și grupul minorităților naționale pentru a vedea „în ce formulă ar putea funcționa un guvern minoritar”, după ce PSD i-a retras sprijinul politic. Totodată, șeful PNL a spus limpede că partidul său nu va mai face o nouă coaliție cu social-democrații.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!