Întrucât a dotat toate asociaţiile de proprietari din oraş cu recipiente noi pentru colectarea deşeurilor menajere şi a celor reciclabile, operatorul licenţiat de salubritate îi anunţă pe orădeni că muncitorii societăţii nu mai intră în incinta niciunui bloc din Oradea.
Astfel, asociaţiile care au decis să-şi păstreze ghenele funcţionale au datoria să scoată pubelele sau containerele la limita proprietăţii, adică în faţa blocului, în ziua în care utilajele RER Ecologic Service merg să colecteze deşeurile.
De asemenea, asociaţiile au obligaţia să nu arunce de-a valma deşeurile reciclabile pe tubulatură, ci să le colecteze separat, în recipientul destinat lor.
Puse în faţa acestei situaţii, circa 80% din asociaţiile din Oradea au decis să-şi dezafecteze ghenele, în timp ce restul preferă să plătească persoane care le scot pubelele sau containerele în faţa blocului în zilele de colectare.