Într-un mesaj postat, marţi seară, pe contul său de Facebook, fostul viceprimar PSD de Oradea Ovidiu Mureşan - recent înlocuit din funcţie cu udemeristul Huszar Istvan, retras din Consiliul Local, demisionat de la şefia organizaţiei PSD Oradea şi angajat de administraţia locală liberală într-un post de conducere la Compania de Apă - salută înfiinţarea noului Partid Social Românesc, de către fostul lider PSD Mircea Geoană.
Mureşan distribuie întâi informaţia, că luni, 9 martie, "în cadrul sedinţei săptămânale a Biroului Naţional de Conducere al Noului Proiect Social Democrat s-a decis înfiinţarea unui nou partid de stânga, cu denumirea Partidul Social Românesc" şi reproduce declaraţia lui Geoană cum că PSR ar fi "un răspuns la grava deviere de la identitatea de stânga a PSD-ului condus de Victor Ponta, care a decis abandoneze electoratul de stânga din România".
"Iată un om care a înţeles mesajul dat de electorat în 16 noiembrie 2014. Salut apariţia noului partid de stânga. Acum se va vedea mult mai clar cine e pentru o stângă modernă şi cine pentru un partid de cumetrie", e concluzia fostului lider PSD Oradea.
Contactat de BIHOREANUL, Ovidiu Mureşan a respins ideea plecării din PSD, fără a explica însă resorturile acestei ieşiri publice. "Nu plec din PSD. Nu mă înscriu în noul partid", a declarat el.
După cum se ştie, retragerea lui Ovidiu Mureşan din Consiliul Local şi trecerea pe funcţia de director comercial al Companiei de Apă Oradea, cu ajutorul primarului Ilie Bolojan, a fost văzută de unii colegi de partid ca fiind un "preţ al trădării" PSD-ului de către fostul viceprimar, criticat şi pentru relaţia bună pe care a avut-o cu liberalii.