Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a declarat, miercuri, pentru agenţia de ştiri Mediafax, că Executivul a decis reînfiinţarea Institutului Inimii de la Târgu-Mureş şi că la începutul lunii octombrie va fi realizat primul transplant.

"Am informat Guvernul că, la începutul lunii octombrie, se vor relua transplanturile. Până atunci, trebuie să ne organizăm şi să creem toate condiţiile necesare pentru funcţionarea în bune condiţii a institutului. Fondurile necesare vor fi asigurate de la bugetul Ministerului Sănătăţii", a declarat Eugen Nicolăescu.

Decizia de reînfiinţare a fost luată în şedinţa de miercuri a Executivului.

Institutul de Boli Cardiovasculare şi Transplant din Târgu Mureş şi-a pierdut, în aprilie 2011, personalitatea juridică şi a devenit secţie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din municipiu, fiind în continuare funcţională.