Premiul "Hai la mine că io plec" se acordă poliţiştilor bihoreni care vinerea trecută, adică de ziua lor, au anunţat că vor rămâne în Piaţa Unirii de la ora 10 şi până la 16, ca să sărbătorească alături de comunitate şi să prezinte dotările de care dispun în executarea misiunilor, pe ateliere de lucru.
Mai erau programate şi o expoziţie cu armament şi tehnică, sisteme tehnice de securitate, prezentarea autolaboratorului criminalistic, standuri de informare cu pliante, broşuri şi alte materiale de promovare a profesiei de poliţist şi cu conţinut educativ-preventiv şi, nu în ultimul rând, jocuri şi concursuri pentru copii.