Partida decisivă, disputată în Sala "Olimpia" din Timişoara, a debutat sub o notă de echilibru, însă, după primul sfert de oră, de la scorul de 8-8, orădenii s-au desprins la 13-9 şi au păstrat avantajul până la pauză: 19-15.

Diferenţa a crescut imediat după reluare, când elevii lui Sebi Tudor au marcat de patru ori consecutiv şi s-au distanţat la 23-15. Universitatea Craiova a început cursa de urmărire şi a reuşit să remonteze deficitul apropiindu-se la numai un gol în minutul 54: 30-29.

În cele din urmă, orădenii au negociat mai bine finalul partidei, au marcat de două ori consecutiv şi au reuşit să păstreze diferenţa de trei goluri pe tabelă până la finalul întâlnirii: 35-32.

CSM Oradea - Universitatea Craiova 35-32 (19-15)

CSM Oradea: Leu, Gale - Tudor 4, Mateaş 13, Munea, Iştoc 2, Ferenţ 6, Ionuţ Roaua 2, Daniel Simeria 4, Macavei, Feier, Lela 1, Oşvat 2, Maxim 1, Sava. Antrenor: Sebastian Tudor.

U Craiova: Trancă - Mincan 6, Bârlogeanu 5, Mărgineanu 1, Şerban, Pavel 12, Arsene 3, Mirel Roaua, Cordescu, Bistrean, Ruseanu 3, Avram, Niţu, Târnă 2. Antrenor: Paul Stuparu.

Arbitri: Viorel Bejinariu (Piteşti) - Alin Cârligeanu (Bucureşti), delegat FR Handbal: Viorel Dobre.