Echipa orădeană de handbal masculin CSM a pierdut primul joc din noua ediţie de campionat, sâmbătă, la Piteşti, în faţa formaţiei locale HC Argeş.

Partida a contat pentru etapa a III-a a Seriei B din Divizia A şi s-a încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 29-27. La pauză diferenţa a fost însă şi mai mare în favoarea gazdelor, care conduceau cu 17-9.

Formaţia orădeană a avut o primă repriză sub aşteptări, fiind de nerecunoscut, permiţând piteştenilor să conducă cu 8 goluri la jumătatea confruntării.

Din păcate nici începutul reprizei secunde nu a fost mai bun, gazdele mărindu-şi avantajul în debutul reprizei a doua, ajungând să conducă chir cu 21-12 în minutul 42.

În ultimele 18 minute s-a consemnat totuşi revenirea în joc a elevilor antrenorului Sebastian Tudor, care au înscris opt goluri consecutive, scorul devenind 21-20 în minutul 50.

Apoi, din păcate, formaţia orădeană, parcă speriată de posibilitatea întoarcerii rezultatului,nu a mai reuşit acel joc, iar o a treia eliminare a lui I. Tcaciuc i-a adus cartonaşul roşu, gazdele înscriind şi nemaicedând iniţiativa până la final, când s-au impus cu scorul de 29-27.

Trebuie precizat totuşi că s-a resimţit în formaţia orădeană absenţa a doi titulari de bază, Răzvan Farcaş şi Radu David, în timp ce echipa piteşteană s-a dovedit a fi o nucă tare, după ce şi-au întărit serios lotul înaintea sezonului, transferând doi ucraineni şi doi moldoveni.

Antrenorul Sebastian Tudor a avut la dispoziţie echipa: Bistrean, Cr. Tcaciuc - portari; Sava, Al. Farcaş 8 goluri marcate, Avram 4, Scripnic, Iştoc, Taşcă, Macovei 5, Mincan 4, Maxim 4, Radu, I. Tcaciuc 2, Papuc.

În celelalte partide ale etapei, HC Minaur Baia Mare s-a impus în jocul de la Sighişoara şi continuă să ocupe prima poziţie a clasamentului. Ţi Extrem Baia Mare a câştigat pe teren străin, la Arad, iar HCM Făgăraş a învins pe teren propriu echipa CSM Satu Mare.