Echipa orădeană de handbal masculin CSM şi-a continuat seria victoriilor duminică în meciul pe care l-a susţinut în etapa a XIV-a a campionatului Diviziei A, Seria B, învingând în deplasare cu scorul de 25-23 (11-9) echipa HC Argeş Piteşti.

Partida a reprezentat derby-ul etapei, prin prisma locurilor ocupate de cele două formaţii. Dacă gazdele de la HC Argeş se aflau înaintea acestei etape pe locul III în clasament, CSM Oradea este liderul detaşat al seriei.

Echipa orădeană s-a instalat la conducere după primele minute, după un start echilibrat. De altfel, orădenii s-au aflat în avantaj din acel moment până în finalul partidei.

După ce a condus la pauză cu scorul de 11-9, CSM Oradea s-a distanţat apoi decisiv în debutul mitanului secund. Orădenii şi-au mărit avantajul la şapte goluri, scor 11-18 în minutul 38, şi meciul era practic jucat. Antrenorul Sebastian Tudor a rulat apoi întregul lot de jucători. Gazdele au încercat să reducă din handicap, dar n-au reuşit decât să se apropie la două goluri, scor final 23-25.

"Mă bucur că am reuşit să trecem cu bine şi de acest hop. Aşa cum am promis, dorim să câştigăm toate meciurile din actualul campionat. Sperăm să ne putem ţine de cuvânt", a declarant, după joc, antrenorul Sebastian Tudor.

Tehnicianul orădean a aliniat echipa: Gale, Bistrean - portari; Cântec 4 goluri, Matei, Iştoc 1, Nemenco 4, Macovei 1, Al. Farcaş 5, R. Farcaş 3, Avram 2, Babici 2, Drăgan, Banciu, Amihăesi 6.

În cadrul etapei viitoare, CSM Oradea va evolua pe teren prorpiu în compania clujenilor de la Universitatea Transilvania.