Handbaliştii de la CSM Oradea şi-au continuat evoluţia bună şi seria rezultatelor pozitive, duminică, în cadrul etapei a XII-a a Diviziei A, când au evoluat în deplasare, la Braşov. Orădenii s-au impus cu scorul de 31-24, repurtând, astfel, cel de-al patrulea succes consecutiv în Seria B din acest sezon, în faţa echipei locale CSU CNOT.

Deşi diferenţa din rezultatul final este destul de clară, CSM Oradea a început mai greu jocul, trecând la conducere abia în minutul 25, când a marcat pentru 13-12 în favoarea lor. Apoi însă, până la pauză au mărit diferenţa , intrând la vestiare cu scorul de 15-13.

În repriza a doua, însă, lucrurile au stat cu totul altfel, elevii antrenorului Sebastian Tudor au dominat jocul, şi-au mărit treptat avantajul de pe tabelă, după ce în aceste 30 de minute au marcat de 16 ori şi au primit doar 11 goluri. Astfel, rezultatul final a fost 31-24 pentru bihoreni, care au urcat până pe locul al V-lea al clasamentului.

O contribuţie demnă de remarcat în obţinerea acestui rezultat a avut-o şi portarul Dragoş Nedelcu, care a avut nu mai puţin de 18 intervenţii. De asemenea, de menţionat este şi numărul mare de goluri marcate de cele două extreme, Haiduc şi Svoboda, care au avut împreună 13 reuşite, ceea ce spune multe despre felul cum a funcţionat faza a doua a echipei orădene în acest joc.

Principalii marcatori ai CSM-ului în partida de la Braşov au fost: Haiduc, cu 7 goluri, Svoboda cu 6 şi Babici, tot cu 6 goluri.

După acest succes, CSM Oradea a acumulat 6 victorii, un rezultat de egalitate şi 4 înfrângeri şi se situează pe locurile IV-V, la egalitate de puncte cu Academia Baia Mare.

Pentru CSM Oradea au evoluat la Braşov Nedelcu, Duma –portari; Haiduc 7 goluri, Svoboda 6, Babici 6, Munea 4, Crăciun 4, Păuna 1, Acsinia 1, R. Radu 1, Niţu 1, Szilágyi şi Oşvat. Antrenor: Sebastian Tudor.

În ultima etapă din tur, a 13-a, CSM Oradea va primi vizita echipei CSM Satu Mare. Bihorenii vor întâlni, astfel, ocupanta poziţiei a doua a clasamentului, CSM Satu Mare, echipă care are un bilanţ foarte bun, cu10 victorii şi doar o înfrângere.

Iată însă rezultatele etapei a XII-a a Seriei B din Divizia A la handbal masculin: