Handbaliştii de la CSM Oradea au obţinut duminică o victorie importantă în campionatul Diviziei A, ediţia 2014-2015. Evoluând, în deplasare, la Sibiu, pe terenul formaţiei locale Handbal Club, una dintre contracandidatele la primele locuri ale clasamentului, echipa orădeană s-a impus la limită, cu scorul de 33-32, într-un meci ce a contat pentru etapa a VIII-a.

Partida, extrem de echilibrată, a consemnat la finele primei reprize scorul egal, de 16-16.

Formaţia pregătită de antrenorul Sebastian Tudor a reuşit să revină, după ce în debutul reprizei a doua s-a văzut condusă cu şase goluri pe tabela de marcaj. Bihorenii au replicat marcând 15 goluri într-un interval în care adversarul a reuşit să înscrie doar 7.

Principalul marcator în această dispută a fost Răzvan Farcaş, autor a 13 goluri. L-a urmat fratele său, Alexandru Farcaş, cu 9 reuşite.

CSM Oradea a obţinut, astfel, pe terenul unei echipe extrem de incomode, cel de-al şaptelea succes consecutiv în Seria B a Diviziei A. Formaţia orădeană se situează în continuare pe locul al II-lea, cu un total de 21 puncte, depăşind în clasament Universitatea Cluj, după jocurile rundei a VIII-a.

Rezultatele etapei a VIII-a a campionatului Seriei B a campionatului Diviziei A:

14 UNIT Alba Iulia 8 0 1 7 147 208 -2*

Următorul meci pentru orădeni este programat pentru vineri, pe teren propriu, în compania Academiei de Handbal Minaur Baia Mare.