Handbaliştii de la CSM Oradea şi-au continuat sâmbătă cu succes parcursul din cadrul campionatului Diviziei A, Seria B, obţinând, la Arena Antonio Alexe, a treia victorie consecutivă din actualul sezon.

Elevii antrenorului Sebastian Tudor au triumfat în confruntarea cu HCM Sighişoara, clar, cu scorul de 42-33, în cadrul etapei a XI-a.

Meciul a fost la discreţia orădenilor, care au condus tot timpul, aceştia desprinzându-se decisiv încă din prima repriză. După primele 30 minute de joc tabela de marcaj indica scorul de 22-14. Apoi, ambele echipe au înscris cu generozitate în partea a doua, CSM-ul gestionând însă cu succes avantajul construit în prima repriză.

"Avem o formă sportivă ascendentă. Se pare că echipa a început să se omogenizeze, să joace la adevărata ei valoare. Mai avem încă două etape, avem o deplasare la Braşov, un meci foarte greu şi apoi o să avem din nou acasă, ultima din acest tur de campionat, cu Satu Mare, echipă care se luptă pentru promovarea în prima ligă. Am rulat întreg lotul de jucători, mi-a permis şi tabela de marcaj. Felicit echipa pentru această victorie, o victorie care ne urcă în clasament cu două poziţii", a declarat, după joc, antrenorul formaţiei orădene, Sebastian Tudor.

Prin prisma acestui succes, CSM Oradea a ajuns la un bilanţ general de 5-1-4, similar Academiei Minaur Baia Mare. Cele două echipa împart locurile 5-6 în clasamentul Seriei B din cadrul Diviziei A la handbal masculin, ediţia 2015/16.

Principalul marcator al orădenilor în partida de sâmbătă cu HCM Sighişoara a fost Stelian Babici, autor a 11 goluri. El a fost urmat de Georgel Haiduc, cu 6 goluri, Răzvan Radu, Ionuţ Acsinia şi Szolt Steiner cu câte 4 goluri, Andrei Păuna, Devid Munea şi Eduard Szilagyi, cu câte 3 reuşite, Angelo Svoboda, cu 2 şi Cătălin Crăciun şi Răzvan Niţu, cu câte un gol. În poartă, pe rând, cu evoluţii bune, au fost: Dragoş Nedelcu, Adrian Gale şi Flaviu Duma. De asemenea, în teren a mai intrat şi Cosmin Oşvat, care nu a reuşit însă să-şi treacă numele pe lista marcatorilor.

De la oaspeţi, de departe, principalul marcator a fost Dragoş Ilisie, autor a 16 goluri, dintre care 8 din aruncări de la 7 metri. S-au mai remarcat: Grigore Coman, cu 4 goluri, şi Claudiu Mutu, cu 3 reuşite.

În etapa următoare, CSM Oradea se va deplasa la Braşov, pentru confruntarea cu CSU CNOT din localitate. Partida este programată pentru duminică, 6 decembrie.