Echipa orădeană de handbal CSM a pierdut la o diferenţă de 10 goluri disputa din cadrul etapei a XVIII-a a Ligii Naţionale, desfăşurată la Arena "Antonio Alexe", în compania ocupantei poziţiei secunde a clasamentului, HC Odorhei.

Deşi orădenii au început bine partida, conducând cu 1-0 şi 2-1, pe parcurs ei s-au stins, oaspeţii punând stăpânire pe joc şi, după ce au întors scorul în favoarea lor, chiar s-au distanţat la 5-2 pe tabela de marcaj.

Elevii lui Sebi Tudor au revenit totuşi la 5-6, după care, şi prin prisma accidentării jucătorului CSM-ului, Georgică Cântec, cei de la Odorhei au mărit diferenţa, ducând scorul la un moment dat chiar la 12-6 în favoarea lor.

Gazdele au revenit la 10-12, iar mai apoi la 14-17, dar Odorheiul a dominat finalul de repriză şi primul mitan s-a încheiat în favoarea lor, cu 21-16.

În repriza a doua, oaspeţii au căutat şi mai tare desprinderea pe tabela de marcaj, doar că CSM -ul a stat bine în teren şi s-a apropiat la 3 goluri, scor 20-23. De aici, însă, totul s-a rupt, astfel că în timp ce Oradea a marcat 3 goluri, cei din Odorhei au reuşit 10.

Scorul final, 39-29, în favoarea echipei de pe locul II din clasament, spune totul despre diferenţa de valoare dintre cele două combatante, cu amendamentul că, după cum s-a jucat în primele 45 de minute, bihorenii meritau mai mult.

Cel mai eficace jucător al orădenilor a fost în acest joc Răzvan Farcaş, autor a 8 goluri. El a fost secondat de Silviu Amihăiesei, cu 6, în timp ce de la HC Odorhei, Kuzmanovski a reuşit cele mai multe goluri, 11.

CSM Oradea - HC Odorhei 29-39 (16-21)

CSM Oradea: Leu - Cântec 2, Nemenco 2, Lela, Amihăiesi 6, Răzvan Farcaş 8, Sava 2, Maxim, Alex Farcaş 3, Mazilu 2, Ferenţ 4. Antrenor: Sebastian Tudor.

HC Odorhei: Bârză, Varo - Răpciugă 2, Ferenczi 3, Mihalcea 5, Komporaly 1, Rusia 8, Talas 3, Ordan 1, Kuzmanovski 11, Dimache 3, Stojlov 2. Antrenor: Vlad Caba.
Arbitri: Gabriel Badiu şi Ioan Barbu (ambii din Cluj).

Dintre celelalte partide ale etapei a 18-a, s-au mai remarcat victoria Universităţii Cluj la Tg. Jiu, egalul de la Bucureşti, dintre echipa locală CSM şi CSM Satu Mare, precum şi victoria de pe teren propriu a reşiţenilor.

Etapa a XVIII-a:

Univ. Bucovina Suceava Dinamo Municipal Brasov 28-24 (12-10)
Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu U. Transilvania Cluj 28-34 (16-18)
CSM Oradea HC Odorhei 29-39 (16-21)
CSA Steaua Bucuresti Minaur Baia Mare 31-24 (16-11)
HCM Constanta U Poli. Municipal Timisoara 30-24 (15-12)
CSM Bucuresti CSM Satu Mare 29-29 (14-17)
UCM HC Caras-Severin Stiinta Dedeman Bacau 31-29 (15-14)

1. HCM Constanţa 31 p
2. HC Odorhei 30 p
3. UCM HC Caraş-Severin 29 p
......................................................
12. Minur Baia Mare 9 p