CSM Oradea a început bine meciul de baraj cu Universitatea Craiova şi s-a instalat la conducere din primul minut. În minutul 18, echipa antrenată de Sebastian Tudor a reuşit să se desprindă la patru goluri, cea mai mare diferenţă de pe tabelă, 10-6, însă oltenii au replicat imediat, au reuşit să egaleze, 12-12 în minutul 26. La pauză, Oradea a fost condusă cu un gol: 13-14.

Craiova a reuşit să păstreze distanţa faţă de echipa orădeană până în minutul 45, când orădenii au reuşit egalarea: 21-21. S-a mers în continuare cap la cap până în ultimele minute când CSM a preluat iniţiativa şi s-a desprins la trei goluri, 27-24, însă în ultimele minute jucătorii orădeni nu au mai găsit drumul spre gol, spre deosebire de craioveni care au marcat de trei ori.

Astfel, prima manşă s-a încheiat la egalitate: 27-27. Al doilea meci este programat duminică, de la ora 11, tot în Sala Olimpia din Timişoara.

CSM Oradea - Universitatea Craiova 27-27 (14-13)

CSM Oradea: Leu, Gale - Tudor 10, Mateaş 5, Munea 2, Iştoc 3, Ferenţ 3, Ionuţ Roaua 2, Daniel Simeria 2, Feier, Lela, Oşvath, Maxim, Sava. Anternor: Sebastian Tudor

U Craiova: Trancă - Mincan 6, Bârlogeanu 1, Mărgineanu 1, Şerban 1, Pavel 7, Arsene 6, Mirel Roaua 2, Cordeş 1, Ruseanu 2, Avram, Niţă. Antrenor: Paul Stuparu

Arbitri: Viorel Bejinariu (Piteşti) - Alin Cârligeanu (Bucureşti), delegat FR Handbal: Viorel Dobre