Doar şapte minute au rezistat handbaliştii români să le ţină piept croaţilor, vicecampioni mondiali, în meciul disputat joi în deplasare. În rest, a fost o prestaţie modestă în care echipa gazdă a făcut instrucţie cu elevii lui Vasile Stângă.

Cu cinci goluri în avantaj la jumătatea partidei, croaţii au reuşit ca în minutul 42 să mărească diferenţa la 12 goluri, suficient pentru a nu forţa şi a se menaja pentru meciul de duminică în care va întâlni Lituania.

În cel de-al doilea meci al grupei disputat joi, Spania a învins Lituania, scor 33-17.

Naţionala României pierde primul meci din grupă, scor 22-34, în faţa Croaţiei şi va întâlni duminică, de la ora 18, la Arena "Antonio Alexe" din Oradea reprezentativa similară a Spaniei. Preţul unui bilet de intrare costă 20 de lei.