Orădenii sunt invitați, vineri, 21 august, de la ora 20, la o porție de umor sub cerul liber, în parcul Muzeului Țării Crișurilor, unde Horațiu Mălăele și Bogdan Mălăele vor susține un spectacol de comedie.
Spectacolul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal și face parte din programul estival „Tipografia de idei”, ajuns în această vară la ediția a IV-a.
„Inegalabilul Horațiu Mălăele și fiul său, Bogdan, promit o seară memorabilă, definită de un format dinamic ce îmbină elemente de stand-up comedy, dialoguri satirice spumoase și monologuri memorabile. Spectacolul pune în valoare chimia unică dintre tată și fiu, alternând autoironia și spiritul acid al maestrului Horațiu Mălăele cu energia proaspătă și poveștile pline de haz ale lui Bogdan Mălăele. De la reflecții filozofice presărate cu umor fin, până la scheciuri dinamice, reprezentația este o pledoarie pentru puterea terapeutică a râsului”, transmit organizatorii.
Horațiu Mălăele este unul dintre cei mai cunoscuți actori și regizori români, cu o carieră care trece prin teatru, film, televiziune, caricatură și literatură. A jucat în peste 150 de roluri în teatrul de televiziune și radio, a regizat filme precum „Nunta mută”, „Funeralii fericite” și „Luca” dar și spectacole ca „Revizorul”, „Puricele” ori „Carlo contra Carlo”.
Bogdan Mălăele, absolvent al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”, este activ în zona de stand-up comedy și joacă alături de tatăl său în producții independente, aducând pe scenă un umor direct, construit din autoironie, situații de familie și observații despre viața de zi cu zi.
Programată inițial pentru 7 august, reprezentația a fost amânată, așadar, pe vineri, 21 august.
Intrarea spectatorilor va fi liberă.