Debutul partidei desfăşurate miercuri seară la Arena Antonio Alexe a aparţinut echipei orădene, care a apucat să conducă în primele minute cu 5-0 şi 7-6, însă arădencele au recuperat rapid şi au ajuns să conducă cu 14-7 şi să câştige primul sfert cu 19-10.

De altfel ICIM Arad a câştigat toate cele patru sferturi, demonstrând că este una dintre echipele de top ale României. Arădencele au etalat o adevărată selecţionată mondială cu internaţionale din Serbia, Bosnia, Grecia SUA şi desigur, România.

Dacă la pauza mare scorul era 21-36, în primele minute ale sfertului trei pe teren a fost o singură echipă. CSM U Oradea care a reuşit patru coşuri consecutive de trei puncte, câte două pentru Tiffany Brown şi Moni Ardelean, astfel că tabela indica scorul de 33-38. A fost momentul în care arădencele s-au trezit la realitate, s-au desprins la 33-47, iar apoi la 36-56.

Restul a fost o joacă de copii pentru ICIM, care a reuşit succesul cu 77-54 (10-19, 11-17, 18-22, 15-19). În etapa viitoare, sâmbătă, CSM U Oradea va evolua pe terenul echipei CSM Satu Mare.