Artiștii Sebastian Emanuel Stan, Marinela Baba, Remus Bondar și Maria Dan Păucean vor susține duminică, începând cu ora 17, un concert de pricesne în cadrul evenimentului „Încă mai este loc la Cruce”, o seară de rugăciune organizată la Parohia Greco-Catolică "Nașterea Maicii Domnului" din Băile 1 Mai.

Evenimentul va fi transmis live la Angelus TV România, pentru a putea fi urmărit și de cei care nu pot fi prezenți fizic.

„Credincioșii sunt invitați să participe la seara de rugăciune „Încă mai este loc la Cruce”, un moment de adâncă trăire spirituală, dedicat meditației asupra suferinței, iubirii și jertfei lui Hristos”, a spus părintele paroh al bisericii, Ștefan Madarasi.

La fel ca în alți ani când a mai avut loc evenimentul, seara este centrată pe rugăciunea „Calea Crucii”, o devoțiune care urmează drumul suferinței Mântuitorului, de la condamnarea Sa până la răstignirea și moartea pe Cruce.

„Fiecare stațiune a acestui parcurs spiritual va fi însoțită de pricesne, îmbinând rugăciunea cu armonia muzicii sacre. Prin această inițiativă, dorim să oferim credincioșilor un prilej de reculegere și întărire sufletească, pregătindu-ne împreună pentru lumina Învierii”, a mai spus preotul.

Intrarea este liberă.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!