Runda cu numărul 24 a celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării le-a programat pe cele două formaţii bihorene, Luceafărul Oradea şi CF Bihorul Beiuş, să evolueze în deplasare. Ambele au avut programate sâmbătă jocuri în judeţul Timiş: liderul clasamentului, Luceafărul Oradea, la ultima clasată, Nouva Mama Mia Becicherecu Mic, iar CF Bihorul Beiuş - la echipa situată pe locul X, Millenium Giarmata.

Dacă elevii antrenorului Florin Fărcaş, jucătorii de la Luceafărul Oradea, s-au impus cu scorul de 2-0, graţie reuşitelor lui Tăut şi Roşu, în schimb, beiuşenii au pierdut la scor de neprezentare, un joc în care gazdele au fost "vioara întâi".

Orădenii s-au impus prin două goluri reuşite pe final de repriză, de către Gheorghe Tăut, în minutul 45, şi Constantin Roşu, în minutul 85.

Prin acest succes, coroborat şi cu etapa liberă avută de Autocatania Caransebeş, jucătorii de la Lucefărul s-au distanţat la 14 puncte în fruntea clasamentului, luând o opţinune serioasă de promovare.

Din păcate, prin înfrângerea beiuşenilor la Giarmata, agonia acestora continuă. Totuşi sunt şanse ca CF Bihorul să evite retrogradarea.

În derby-ul etapei a 24-a, FC Timişoara II a fost învinsă pe teren propriu de ACS Recaş cu scorul de 3-1.