Echipa orădeană de polo CSM Digi s-a impus şi în cel de-al doilea joc al finalei campionatului Superligii Naţionale în faţa formaţiei bucureştene Dinamo şi conduce astfel cu scorul de 2-0 la general în întâlnirile directe.

Sâmbătă, în partida a doua a finalei, desfăşurată în Bazinul Olimpic "Ion Alexandrescu", jucătorii orădeni s-au impus cu scorul de 13-4, după ce şi vineri, în prima confruntare au câştigat cu 13-7.

Precum s-a întâmplat şi în prima partidă, şi în jocul al doilea elevii antrenorului Toth Laszlo au dominat de la început şi până la sfârşit, adjudecându-şi şi mai clar jocul.

După primele 8 minute, campionii conduceau cu scorul de 3-1, pentru ca în pauza mare tabela să indice 7-2 în favoarea gazdelor, în sfertul secund CSM Digi trecându-şi în cont alte patru goluri, iar bucureştenii unul singur.

Meciul a fost ceva mai echilibrat în sfertul III, când cele două combatante şi-au trecut în cont câte un singur gol. În finalul de joc, ultimele 8 minute au fost dominate cu autoritate de orădeni, care au mai înscris de cinci ori, primind un singur gol. Astfel scorul final a fost 13-4, iar CSM Digi a mai făcut un pas important în adjudecarea celui de-al şaptelea titlu naţional consecutiv.

Interesant este că la Dinamo a evoluat în acest meci şi tânărul portar orădean Marius Ţic, plecat de la CS Crişul, care în partea a doua a avut chiar câteva intervenţii remarcabile.

De la CSM Digi, Kalman Kadar a marcat cele mai multe goluri, 3, în timp ce pentru Dinamo Daniel Teohari a înscris 2.

CSM Digi Oradea - Dinamo 13-4 (3-1, 4-1, 1-1, 5- 1)

CSM Digi Oradea: Gogola, Samuilă, Szabo 1, Diaconu 1, Chioveanu 1, Popoviciu 1, Matei 1, Buşilă 2, A. Creţu 1, Dunca, Ghiban 2, Kadar 3, D. Creţu. Antrenor: Laszlo Toth

Dinamo: Orzoiu, Robu, Necşulescu, Ianc, Enescu, Szilard Demeter, Teohari 2, George Georgescu 1, Andrei Georgescu 1, Goanţă , Nenciu, Simion, Ţic. Antrenor: Viorel Rus

Finala mare a campionatului Superligii Naţionale la polo va continua cu meciurile 3 şi 4, programate la Bucureşti, în zilele de 19 şi 20 mai.

Într-un joc pentru locul al III-lea, Steaua Bucureşti a trecut de AMEFA Arad cu scorul de 12-4, în timp ce pentru locurile V-VI, Sportul Studenţesc a învins pe Crişul Oradea, cu 8-6, în prima confruntare.

Sportul Studenţesc - Crişul Oradea 8-6 (2-1, 1-1, 2-2, 3-0)

Sportul: Vochin, Mateiaşi 2, Bogdan Matei 2, Cazacu, Anghel, Toacă, Prioteasa, Pandelea 1, Mircea, Edi Andrei 3, Olteanu, Cristescu, Moraru. Antrenor: Aurel Ionescu

Crişul Oradea: Furtoş, Pânzariu, Szilagy, Barbu, Alexa, Olcean, Pentek, Sabău, Paleacu 2, Oros 1, Szabo 1, Freundlich 2, Maior, Sabău, Pentek. Antrenor: Eugen Băjenaru