Echipa campioană de polo CSM Digi Oradea s-a impus duminică şi în cel de-al treilea meci al finalei Superligii Naţionale, desfăşurat la Bazinul Floreasca, în faţa formaţiei Dinamo.

Orădenii s-au impus la o diferenţă de şase goluri, cu scorul de 9-3, şi au dus raportul întâlnirilor directe la 3-0, mai având nevoie de o singură victorie pentru a-şi adjudeca cel de-al 7-lea titlu consecutiv.

Orădenii au început bine meciul, înscriind 3 goluri în primul sfert şi primind doar unul singur. Următoarele 8 minute au fost ceva mai echilibrate, fiecare formaţie trecându-şi în cont câte un gol. La pauza mare s-a intrat cu scorul de 4-2 pentru CSM Digi.

După pauza mare, în sfertul III, orădenii au marcat trei goluri, primind unul singur, astfel că înaintea ultimelor 8 minute scorul a devenit 7-3 pentru campioni. Cum şi ultimul sfert a fost câştigat de orădeni cu 2-0, CSM s-a impus cu scorul de 9-3 şi a făcut un pas important pentru adjudecarea unui nou titlu naţional. Cel mei eficace jucător din acest meci a fost Alexandru Matei, autor a 3 goluri.

Meciul al patrulea al finalei va avea loc luni, tot la Bucureşti, de la ora 18.

Într-o altă partidă, desfăşurată la Oradea pentru locurile V-VI, Sportul Studenţesc a învins echipa Crişul în ce de-al treilea meci cu echipa a doua a Oradiei. Bucureştenii s-au impus la limită, cu scorul de 11-10, după ce la pauza mare studenţii conduceau tot cu un gol, 4-3. Sportul Studenţesc s-a impus la general cu 3-0 în faţa Crişului şi a încheiat sezonul pe locul V, în timp ce Crişul s-a situat pe locul VI.

Dinamo - CSM Digi Oradea 3-9 (1-3, 1-1, 1-3, 0-2)
Dinamo: Stoenescu, Orzoiu, Robu 1, Necşulescu, Ianc,Vrânceanu, Szilard Demeter, Teohari, George Georgescu, Andrei Georgescu 1, Goanţă 1, Simion, Şic. Antrenor: Viorel Rus, Robert Fierăşteanu

CSM Digi Oradea: Gogola, Samuilă, Szabo Botond 2, Diaconu, Chioveanu, Popoviciu, Matei 3, Buşilă, A. Creţu 2, Dunca 1, Ghiban, Kadar 1, D. Creţu. Antrenor: Laszlo Toth

Crişul Oradea - Sportul Studenţesc 10-11 (0-2,3-2, 3-4, 4-3)
Crişul Oradea: Sfârle 3, Alexa 2, Olcean 2, Szilagy 1, Barbu 1, Freundlich 1.
Sportul: Cristescu 4, Bogdan Matei 3, Prioteasa 2, Pandelea 1, Edi Andrei 1.